WhatsApp Blog

Dünya genelinde insanlar, Türkiye'deki çini seramik mağazasından, Hindistan'daki kumaş fabrikasına önem verdikleri küçük ölçekli işletmelerle bağlantı kurmak için WhatsApp'ı kullanıyor. WhatsApp'ı kişisel kullanım için yaratmış olsak da, iş deneyimini geliştirmek istiyoruz. İşletmeler için müşterilere yanıt vermeyi kolaylaştırmak, müşteriyi kişisel mesajlaşmadan ayırmak ve işletmeler için resmi bir varlık yaratmak bunlardan sadece birkaçı.

Bu yüzden bugün, küçük ölçekli işletmeler için ücretsiz indirilebilen bir Android uygulaması olan WhatsApp Business'ı sunuyoruz. Yeni uygulamamız, şirketlerin müşterilerle iletişime geçmesini ve 1.3 milyar kullanıcılarımızın kendileri için önemli olan işletmelerle sohbet etmelerini kolaylaştıracak. Nasıl mı?:

  • İş Profilleri: Müşterilerinize işletme tanımınız, dükkan adresleriniz, e-posta adresiniz ve web siteniz gibi yararlı bilgilerle yardımcı olun.
  • Mesajlaşma Araçları: Sık sorulan sorulara hızlı yanıt vermek için hızlı cevaplar, müşterilere işinizi tanıtmak için karşılama mesajları ve meşgul olduğunuzu belirten uzakta mesajları gibi akıllı mesajlaşma araçlarıyla zamandan kazanın.
  • Mesajlaşma İstatistikleri: Okunmuş mesaj sayısı gibi basit istatistiklerle nelerin işe yaradığını görün.
  • WhatsApp Web: Masaüstünüzden WhatsApp Business ile mesaj gönderip alabilirsiniz.
  • Hesap Türü: İşletme Hesabı olarak listeleneceğiniz için, kişiler bir işletme ile konuştuklarını bilecekler. Zamanla, hesap telefon numaraları iş telefon numaralarıyla eşleştiği teyit edilen bazı işletmeler Doğrulanmış Hesaplara sahip olacaklar.

İnsanlar, WhatsApp'ı yeni bir uygulama gerekmeden eskisi gibi kullanılabilecekler ve aldıkları mesajlar üzerinde tam kontrol sahibi olmaya devam edecekler. Kullanıcılar, işletme hesapları da dahil olmak üzere istemedikleri telefon numaralarını engelleme ve spam olarak bildirme haklarına sahip olacaklar.

Hindistan ve Brezilya'daki küçük çaplı işletmelerin %80'inden fazlası, WhatsApp sayesinde hem müşterilerle iletişim kurduklarını hem de işlerini büyüttüklerini bildiriyorlar (Kaynak: Morning Consult çalışması). WhatsApp Business, hem insanların hem de işletmelerin birbirleriyle basit ve hızlı bir şekilde bağlantı kurmalarını kolaylaştıracak.

WhatsApp Business bugün Google Play'den Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD'de ücretsiz olarak indirilebilir. Uygulama, önümüzdeki haftalarda tüm dünyada kullanılıma sunulacak. Bu sadece başlangıç!