WhatsApp Blog

Geçen sene anons ettiğimiz gibi; WhatsApp, kişiler ve işletmelerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olacak yeni araçlar geliştiriyor. WhatsApp Business uygulamasını başlattığımızdan beri insanlar bir işletmeyi aramak veya e-posta göndermektense, işletmeyle sohbet etmenin çok daha hızlı ve daha kolay olduğunu söyledi. Bugün, müşterileriyle iletişim kurarken daha güçlü araçlara ihtiyaç duyan işletmeler için desteğimizi genişletiyoruz.

Kişilerin bir işletmeyle nasıl iletişim kurabileceği aşağıdaki gibidir:

  • Kullanışlı bilgiler isteyin: Bir postanın iletildi bilgisine veya bir biniş kartına ihtiyacınız olduğunda, WhatsApp'tan size bilgi gönderilmesi için işletmelerin web sitesilerini ya da uygulamalarını kullanarak veya mağazalarından, onlara cep telefonu numaranızı verebilirsiniz.
  • Bir sohbet başlatın: Bir web sitesinde veya Facebook reklamında bir işletmeye hızlıca mesaj göndermek için tıkla sohbet et tuşu görebilirsiniz.
  • Destek alın: Bazı işletmeler, ürünleriyle ilgili soruları cevaplamak veya bir sorunu çözmenize yardımcı olmak için WhatsApp'ta gerçek zamanlı destek sağlayabilir.

Bu girişimle, aldığınız mesajlar üzerinde tam kontrole sahip olmaya devam edeceksiniz. İşletmeler belirli mesajlar göndermek için ücret ödeyecek olduklarından, seçici olacaklardır ve sohbetlerde karışıklık olmayacaktır. Ayrıca, mesajlarınız uçtan uca şifrelemeyle korunmaya devam edecektir ve herhangi bir işletmeyi bir tuşa dokunarak engelleyebiliyor olacaksınız.

Bir süre boyunca müşteri iletişimi yönetiminde uzmanlaşmış yüzlerce işletmeyle doğrudan çalışarak WhatsApp'a daha fazla işletmeler getireceğiz.

Bir işletmenin bu yeni araçları nasıl kullanmaya başlayabileceği konusunu merak ediyorsanız, buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, bu yolda ilerlerken sizin geri bildirimlerinizi dikkatlice dinliyor olacağız.