WhatsApp Blog

W zeszłym roku ogłosiliśmy, że WhatsApp tworzy nowe narzędzia ułatwiające komunikację między klientami i firmami. Od czasu premiery aplikacji WhatsApp Business użytkownicy uznali, że czatowanie z firmami jest szybsze i łatwiejsze od rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości e-mail. Dzisiaj nasze wsparcie dla firm, które potrzebują lepszych narzędzi do komunikacji z klientami, wzrasta jeszcze bardziej.

Oto kilka przykładów komunikacji klientów z firmami:

  • Prośba o informacje: jeśli potrzebujesz karty pokładowej lub potwierdzenia wysyłki, możesz podać swój numer telefonu firmie przez ich stronę internetową, ich aplikację lub w ich punkcie sprzedaży, aby przesłali Ci tę informację przez WhatsApp.
  • Rozpoczęcie konwersacji: zwróć uwagę na przycisk Kliknij i czatuj na stronie internetowej lub reklamie na Facebooku, dzięki któremu możesz szybko wysłać wiadomość firmie.
  • Obsługa klienta: niektóre firmy mogą zapewnić natychmiastowe wsparcie przez WhatsApp, by odpowiadać na pytania dotyczące ich produktów lub pomagać w rozwiązywaniu problemów.

Dzięki temu kontrola nad otrzymywanymi wiadomościami wciąż pozostanie w Twoich rękach. Niektóre wiadomości będą wiązały się z uiszczeniem opłaty przez firmy, więc będą wybiórcze, aby nie powodować nieporządku w Twoich czatach. Ponadto Twoje wiadomości wciąż będą w pełni zaszyfrowane, a dowolną firmę zablokujesz dotknięciem jednego przycisku.

Wraz z upływem czasu wprowadzimy coraz więcej firm do WhatsApp. Aby tego dokonać, rozpoczniemy bezpośrednią współpracę z kilkuset firmami i wybranymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w zarządzaniu komunikacją z klientami.

Jeśli chcesz zacząć korzystać z tych nowych narzędzi w swojej firmie, więcej dowiesz się z tej strony. Jak zawsze będziemy uważnie słuchać Waszych opinii przy podejmowaniu kolejnych kroków.