WhatsApp Blog

Yaklaşık olarak beş yıl önce WhatsApp'ı basit bir amaçla kurduk: Tüm dünyada, herkes tarafından kullanılacak harika bir ürün geliştirmek. Başka hiçbirşey bizim için önemli değildi.

Bugün, bu basit amacımıza devam etmemize imkan verecek olan Facebook ortaklığımızı açıklıyoruz. Bu sayede WhatsApp, büyümek ve genişlemek için esnekliğe sahip olacak. Aynı zamanda bana, Brian'a ve tüm ekibimize olabildiğince hızlı, ekonomik ve kişisel bir iletişim servisi geliştirmeye odaklanmamız için zaman verecek.

Siz kullanıcılarımız için ne değişecek? Hiçbirşey!

WhatsApp, özerk kalacak ve bağımsız olarak işleyecek. Sembolik bir ücret karşılığında WhatsApp'ı kullanmaya devam edebileceksiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun, veya hangi akıllı telefonu kullanıyor olursanız olun WhatsApp'ı kullanmaya devam edeceksiniz. Ayrıca, iletişiminizi bölecek hiçbir reklama yer vermemeye devam edeceğiz. Eğer vizyonumuzu, şirketimizi ve ürünümüzü tanımlayan, önem verdiğimiz temel değerlerden ödün vermemiz gerekseydi bu iki şirket arasındaki ortaklık gerçekleşmezdi.

Kişisel bir not; Brian ve benim için, beş yıldan kısa bir sürede, dünya çapında aylık 450 milyon ve günlük 320 milyon aktif kullanıcısı olan bir iletişim servisini geliştiren küçük bir takımın parçası olmaktan daha fazla gurur duyduğumuz birşey olamaz. Bu takım, 21. yüzyıldaki iletişim devriminin tekrar tanımlanmasına yardımcı oldu, bunun için ne kadar minnettar olsak azdır.

Ekibimiz her zaman, ne uzaklığın ne de ücretin insanların arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle olan iletişimlerini engellememesi gerektiğine inandı. Heryerde, herkes bu fırsata sahip olana kadar da durmayacaklar. Bir sonraki aşamaya geçmemize olanak sağlayan tüm kullanıcılarımıza, hayatımızdaki herkese ve bu çok özel yolculukta ilerlerken bize katılanlara teşekkür etmek istiyoruz.