WhatsApp Blog

WhatsApp, bugünden itibaren, hangi mesajların size iletildiğini belirtecektir. Bu ek içerik, birebir ve grup sohbetlerini izlemeyi daha kolay hale getirecek. Ayrıca arkadaşlarınızın veya akrabalarınızın gönderdikleri mesajların orijinal olup olmadığını ya da başka birinden gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olacak. Bu yeni iletilen etiketini görmek için telefonunuzda en son desteklenen WhatsApp sürümüne sahip olmanız gerekmektedir.

WhatsApp için güvenliğiniz çok önemlidir. İletilen mesajları paylaşmadan önce dikkatlice düşünmenizi öneririz. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki, bir mesajı spam olarak bildirebilir veya bir kişiyi bir dokunuşta engelleyebilir ve her zaman yardım için doğrudan WhatsApp'a ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen WhatsApp Güvenlik İpuçları sayfası sayfamızı ziyaret edin.

Son birkaç ayda, grup mesajlaşması deneyimini güzelleştiren yeni özellikler ekledik. Grup açıklamaları, konu yakalama ve ayrıldıkları gruplara tekrar tekrar eklenen insanlar için koruma bu özelliklerden sadece birkaçı.

Bugün, yalnızca yöneticilerin bir gruba mesaj gönderebildiği yeni bir grup ayarı başlatıyoruz. İnsanların grupları kullanım şekillerinden biri de önemli duyuruları ve bilgileri aktarmak ve almak amaçlıdır. Buna örnek olarak okullardaki ebeveynler ve öğretmenleri, toplum merkezlerini ve kar amacı gütmeyen kuruluşları verebiliriz. Bu tür kullanım durumlarını göz önünde bulundurarak yöneticilere daha iyi araçlar sağlamak için bu yeni ayarı kullanıma sunduk.

Bu ayarı etkinleştirmek için, "Grup Bilgisi"'ni açın, Grup Ayarları > Mesaj Gönderebilir'e dokunun ve "Sadece Yöneticiler"'i seçin. Bu ayar, uygulamanın en yeni desteklenen sürümlerinde tüm dünyadaki kullanıcılara sunulmaktadır.

İster dünyanın dört bir yanından bağlanan aile üyeleri, ister yıllar boyunca iletişim halinde olan çocukluk arkadaşları olsun, gruplar WhatsApp deneyiminin önemli bir parçasıdır. Ayrıca, destek arayan yeni ebeveynler, çalışma toplantıları düzenleyen öğrenciler ve hatta doğal afetler sonrasında yardım çabalarını koordine eden şehir liderleri gibi birçok insan gruplarda bir araya geliyorlar. Bugün, gruplara yaptığımız yenilikleri paylaşıyoruz.

Yenilikler

 • Grup açıklaması: Grup bilgisi altında, artık grubun amacını, yönergelerini veya konularını ayarlamanıza olanak veren kısa bir açıklama bulunmaktadır. Yeni bir kişi bir gruba katıldığında, açıklama sohbetin en üstünde görünecektir.
 • Yönetici kontrolleri: Grup ayarlarında, artık yöneticilerin grubun konusunu, simgesini ve açıklamasını kimlerin değiştirebileceğini kısıtlamalarına izin veren bir kontrol bulunmaktadır.
 • Grup konu yakalama: Grup sohbetinden uzak kaldığınızda, sohbetin sağ alt köşesinde görünen yeni @ düğmesine dokunarak, sizden bahseden veya size yanıtlanan mesajlara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Katılımcı arama: Grup bilgi sayfasında katılımcıları arayarak bir grupta istediğiniz kişiyi bulun.
 • Yöneticiler artık diğer grup katılımcılarının yönetici izinlerini kaldırabilirler ve de artık grup kurucuları başlattıkları gruptan çıkarılamazlar.

Bunların yanısıra, kullanıcıların ayrıldıkları gruplara tekrar tekrar eklenmemeleri için yeni bir koruma mekanizması getirdik. Bu özellikler bugün Android ve iPhone kullanıcıları için kullanılabilir. Bu yeni güncellemeleri beğeneceğinizi umuyoruz!

Avrupa Birliği, insanların bilgilerinin internette nasıl kullanıldığına daha fazla şeffaflık getirmek için gelecek ay gizlilik yasalarını güncelliyor. Genel Veri Koruma Düzenlemesi (GDPR) olarak bilininen kanunun yürürlüğe girmekte olduğu yerlerde WhatsApp olarak Hizmet Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı güncelliyoruz.

Bu güncellemede, kişisel bilgileri toplamak için yeni izinler istemiyoruz. Amacımız, hakkınızda sahip olduğumuz kısıtlı bilgileri nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıklamaktır. Vurgulamak istediğimiz birkaç şey var:

 • Avrupa'da WhatsApp: WhatsApp, size hizmet sunmak ve kullanıcılarımızın gizliliğini nasıl koruduğumuzla ilgili yeni yüksek şeffaflık standartlarını karşılamak için Avrupa Birliği'nde bir kurum kurmuştur.
 • Veri paylaşımı: Şu anda Facebook'taki ürün ve reklam deneyiminizi geliştirmek için hesap bilgilerinizi paylaşmıyoruz. Geçmişte söylediğimiz gibi, gelecekte diğer Facebook şirketleri ile daha yakın çalışmak istiyoruz ve planlarımızı geliştirirken sizi haberdar edeceğiz.
 • WhatsApp'da güvende olmak: Birinin WhatsApp'ta veya Facebook'ta, SPAM ya da rahatsızlık verici istenmeyen mesajlar attığına dair bildiri aldığımızda, bilgi paylaşımı yaparız ve her iki serviste, kişileri engellemek de dahil olmak üzere harekete geçebiliriz. WhatsApp'da nasıl güvende kalabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için güvenlik ipuçlarını gözden geçirebilirsiniz.

WhatsApp gizliliğinize ve güvenliğinize büyük önem verir. Mesajlarınız ve aramalarınız otomatik olarak uçtan uca şifreleme ile korunduğu için WhatsApp dahil hiç kimse bunları okuyamaz veya dinleyemez. Önümüzdeki haftalarda, kısıtlı olarak topladığımız verileri indirip görebiliyor olacaksınız. Bu özellik, dünyanın dört bir yanında uygulamanın en yeni sürümünü kullanan tüm kullanıcılarımıza sunulacak. Daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayın.

Görüşlerinize önem veriyoruz. WhatsApp'ı kullandığınız için teşekkür ederiz!

Dünya genelinde insanlar, Türkiye'deki çini seramik mağazasından, Hindistan'daki kumaş fabrikasına önem verdikleri küçük ölçekli işletmelerle bağlantı kurmak için WhatsApp'ı kullanıyor. WhatsApp'ı kişisel kullanım için yaratmış olsak da, iş deneyimini geliştirmek istiyoruz. İşletmeler için müşterilere yanıt vermeyi kolaylaştırmak, müşteriyi kişisel mesajlaşmadan ayırmak ve işletmeler için resmi bir varlık yaratmak bunlardan sadece birkaçı.

Bu yüzden bugün, küçük ölçekli işletmeler için ücretsiz indirilebilen bir Android uygulaması olan WhatsApp Business'ı sunuyoruz. Yeni uygulamamız, şirketlerin müşterilerle iletişime geçmesini ve 1.3 milyar kullanıcılarımızın kendileri için önemli olan işletmelerle sohbet etmelerini kolaylaştıracak. Nasıl mı?:

 • İş Profilleri: Müşterilerinize işletme tanımınız, dükkan adresleriniz, e-posta adresiniz ve web siteniz gibi yararlı bilgilerle yardımcı olun.
 • Mesajlaşma Araçları: Sık sorulan sorulara hızlı yanıt vermek için hızlı cevaplar, müşterilere işinizi tanıtmak için karşılama mesajları ve meşgul olduğunuzu belirten uzakta mesajları gibi akıllı mesajlaşma araçlarıyla zamandan kazanın.
 • Mesajlaşma İstatistikleri: Okunmuş mesaj sayısı gibi basit istatistiklerle nelerin işe yaradığını görün.
 • WhatsApp Web: Masaüstünüzden WhatsApp Business ile mesaj gönderip alabilirsiniz.
 • Hesap Türü: İşletme Hesabı olarak listeleneceğiniz için, kişiler bir işletme ile konuştuklarını bilecekler. Zamanla, hesap telefon numaraları iş telefon numaralarıyla eşleştiği teyit edilen bazı işletmeler Doğrulanmış Hesaplara sahip olacaklar.

İnsanlar, WhatsApp'ı yeni bir uygulama gerekmeden eskisi gibi kullanılabilecekler ve aldıkları mesajlar üzerinde tam kontrol sahibi olmaya devam edecekler. Kullanıcılar, işletme hesapları da dahil olmak üzere istemedikleri telefon numaralarını engelleme ve spam olarak bildirme haklarına sahip olacaklar.

Hindistan ve Brezilya'daki küçük çaplı işletmelerin %80'inden fazlası, WhatsApp sayesinde hem müşterilerle iletişim kurduklarını hem de işlerini büyüttüklerini bildiriyorlar (Kaynak: Morning Consult çalışması). WhatsApp Business, hem insanların hem de işletmelerin birbirleriyle basit ve hızlı bir şekilde bağlantı kurmalarını kolaylaştıracak.

WhatsApp Business bugün Google Play'den Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD'de ücretsiz olarak indirilebilir. Uygulama, önümüzdeki haftalarda tüm dünyada kullanılıma sunulacak. Bu sadece başlangıç!

Bugünden başlayarak yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bir kişiden veya bir grubun tamamından silebilirsiniz. Nasıl çalıştığına gelince: Mesaja basılı tutun, "Sil'i ve ardından "Herkesten sil"'i seçin. Mesajınız gönderildikten sonra silmek için yedi dakikanız vardır.

Bu özellik; iPhone, Android, Windows Phone ve masaüstü için en son sürümü kullanan herkese açılıyor. Mesajın başarıyla silinmesi için sizin ve mesajın alıcısının WhatsApp'ın en son sürümünü kullanıyor olması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular(SSS) sayfamızdan daha fazla bilgi almak için; Android, iPhone ve Windows Phone.

Bugün, konumunuzu aileniz veya arkadaşlarınızla gerçek zamanlı olarak paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik sunuyoruz. Mevcut Konum, gerek arkadaşlarınızla buluşurken, gerek sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirirken veya yol durumunuzu paylaşırken, insanlara nerede olduğunuzu bildirmek için basit ve güvenli bir yoldur. Bu uçtan uca şifrelenmiş özellik, kimlerle ve ne kadar süreyle paylaşacağınızı kontrol etmenizi sağlar. İstediğiniz zaman paylaşmayı durdurmayı seçebilir veya Mevcut Konum paylaşma süresinin dolmasına izin verebilirsiniz.

Nasıl çalıştığına gelince; paylaşmak istediğiniz kişi veya grupla bir sohbeti açın. Ekle düğmesindeki "Konum"'un altında, "Mevcut Konumu Paylaş" diye yeni bir seçenek mevcuttur. Paylaşmak istediğiniz süreyi seçin ve göndere dokunun. Sohbetteki her kişi gerçek zamanlı konumunuzu bir haritada görebilir. Birden fazla kişi Mevcut Konumunu grupta paylaşırsa, tüm konumlar aynı haritada görünür.

Mevcut Konum hem Android hem de iPhone'da mevcuttur ve önümüzdeki haftalarda uygulamada kullanıma sunulacaktır. Umarız seversiniz.

Her gün 1 milyondan fazla kişi ailesine ve arkadaşlarına bağlı kalmak için WhatsApp'ı kullanıyor. Zaman içinde birçok kişi ilgilendikleri işletmelerle iletişim kurmak için de uygulamayı kullanmaya başladı. Aslına bakılırsa hali hazırda her gün, gerek mahalle pastanesine ​​sipariş vermek, gerek bir giyim mağazasından yeni stillere bakmak için birçok iletişim gerçekleşmekte. Fakat şu anda bu iletişimler WhatsApp'da oldukça ilkel yöntemlerle kullanılmaktadır. Tek bir akıllı telefondan yüzlerce müşteriyle iletişim kurmak için WhatsApp'ı kullanan esnaflardan ve WhatsApp'daki bir işletmenin gerçek olup olmadığından emin olmayan kullanıcılardan haberler aldık. Önümüzdeki aylarda, bu zorlukların bir kısmını çözmeyi amaçlayan yeni özellikleri test edeceğiz. Yaklaşımımız basit - insanların birbirleriyle iletişimine yardımcı olan öğrendiklerimizi, kendileri için önem taşıyan işletmelerle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için de uygulamak istiyoruz.

İşletmelerin farklı ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Örneğin, resmi olarak - insanların bir işletmeyi başka bir kişiden ayırt etmesi için onaylanmış bir profil - ve mesajlara cevap vermenin daha kolay bir yolunu istiyorlar. Küçük şirketler için ücretsiz bir WhatsApp İşletme uygulaması ve havayolları, e-ticaret siteleri ve bankalar gibi küresel bir müşteri tabanıyla geniş çapta faaliyet gösteren daha büyük şirketler için bir kurumsal çözüm amaçlı yeni araçlar oluşturuyor ve test ediyoruz. Bu işletmeler, müşterilere uçuş saatleri, teslimat teyitleri ve diğer güncellemeler gibi yararlı bildirimler sunmak için çözümlerimizi kullanabilecekler.

İster köşebaşındaki, ister dünyanın bir ucundaki işletmeyle iletişim kurarken insanlar WhatsApp'ın kolay, güvenli ve güvenilir olmasını bekliyorlar. Test aşamasında bu araçları daha yaygın hale getirirken, geri bildirimlerinizi dikkatlice dinliyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız. İşletmeler ve kullanıcılarımız için sağlayacağımız yeni deneyimler hakkında düşünceli ve dikkatli olmaya özen gösteriyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bu SSS sayfamızı okuyun.

Sadece geçen yıl, dünya çapında her ay bir milyar kişinin WhatsApp'ı kullandığını paylaşmıştık. Heyecan ve gururla bildiririz ki şu anda her gün bir milyar kişi dünyanın her yerinde ailesinden ve arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak için WhatsApp'ı kullanıyor.

Kişiselleştirilmiş fotoğrafları ve videoları paylaşmak, görüntülü görüşme yoluyla bağlantı kurmak veya gün boyunca güncellenen Durum'la arkadaşlarınızı güncel tutmak için WhatsApp'da iletişim kurmak hiç bu kadar kolay veya daha kişisel olmamıştı. Bu kadar çok insanın, kendilerine özgü yollarla, bu yeni özellikleri kullanarak birbirleriyle iletişim kurmalarından dolayı çok mutluyuz.

Bu kilometre taşını kutlarken, WhatsApp ile beklediğiniz güvenilirlik, kolaylık ve güvenliği sunarken, keyif alacağınız daha yararlı özellikleri sunmak için her zamankinden daha fazla çalışıyoruz. Desteğinizin devamı için teşekkür ederiz.

Sadece sekiz yıl önce, 2009 yılı Şubat ayında, WhatsApp'ı oluşturacak olan ilk kod satırlarını yazmaya başladık. Projenin arkasındaki asıl fikir, arkadaşlarınız ve diğer tanıdıklara ne alemde olduğunuzu haber verebileceğiniz bir uygulama oluşturmaktı. Bu, mesajlaşma özelliğini eklemeden aylar önceydi. Uygulamamızın ilk sürümü şöyle görünüyordu:

2009'un yaz aylarında mesajlaşmayı ekledikten sonra bile, WhatsApp'ta temel "sadece yazı" durum işlevselliğini koruduk. Her yıl, Brian ve ben çalışacağımız projeleri planlarken, her zaman bu orijinal "sadece yazı" durum özelliğini iyileştirme ve geliştirme konusunda konuştuk.

Tesadüfen WhatsApp'ın sekizinci doğum günü olan 24 Şubat'a denk gelecek şekilde, durum özelliğini yeniden tasarladığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bugünden başlayarak durum özelliğinin yeni güncellemesini sizlere sunmaya başlıyoruz. Bu güncelleme ile görüntüleri ve videoları arkadaşlarınızla ve WhatsApp'taki kişilerinize kolay ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Evet, durum güncellemeleriniz bile uçtan uca şifrelenmiştir.

Tıpkı sekiz yıl önce WhatsApp'ın ilk zamanları gibi, bu yeni ve geliştirilmiş durum özelliği, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı eğlenceli ve basit bir şekilde kolayca güncel tutmanızı sağlayacak. Tüm WhatsApp ekibi olarak, beğeneceğinizi umarız!

Jan Koum