WhatsApp Blog

W WhatsApp priorytetem zawsze było zapewnienie bezpieczeństwa danych i komunikacji. Dzisiaj z dumą ogłaszamy, że zakończyliśmy techniczny rozwój, który stwarza WhatsApp liderem w zabezpieczaniu prywatnej komunikacji: pełne szyfrowanie. Od teraz, kiedy zarówno Ty, jaki i Twóje kontakty użytkują najnowszej wersji aplikacji, każde wykonane połączenie, każda wysyłana wiadomość, zdjęcie, film, plik czy wiadomość głosowa są domyślnie w pełni zaszyfrowane, również w czatach grupowych.

Idea jest prosta: kiedy wysyłasz wiadomość, osobą odczytującą Twoją wiadomość powinien być jedynie jej odbiorca bądź grupa, z którą się komunikujesz. Nikt nie jest w stanie zobaczyć Twojej wiadomości; ani cyberprzestępcy, ani hakerzy, ani represyjne reżimy. Nawet my. Pełne szyfrowanie pomaga zapewnić prywatność komunikacji przez WhatsApp, tak jakby wrażenie rozmowy twarzą w twarz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa pełne szyfrowanie, przeczytaj tutaj. Jednak najważniejszą informacją jest to, że w pełni zaszyfrowane wiadomości mogą być odczytane jedynie przez zamierzonych przez Ciebie odbiorców. Jeśli posiadasz najnowszą wersję aplikacji, nie musisz nic robić, aby zaszyfrować swoje wiadomości: pełne szyfrowanie jest zawsze włączone.

Żyjemy w świecie, w którym nasze dane są zdigitalizowane bardziej niż kiedykolwiek. Codziennie czytamy historie o wykradzeniu poufnych informacji czy ich przecieku. Jeśli nic się nie zrobi, w nadchodzących latach coraz więcej cyfrowych danych i komunikacji narażonych będzie na ataki. Na szczęście pełne szyfrowanie chroni nas przed takimi lukami.

Szyfrowanie to jedno z najważniejszych narzędzi, jakie są w posiadaniu rządów, firm i osób prywatnych w celu promowania bezpieczeństwa i ochrony w nowej erze cyfrowej. Ostatnio doszło do wielu dyskusji na temat zaszyfrowanych usług i pracy organów ścigania. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rola organów ścigania w zapewnianiu bezpieczeństwa, jednak wysiłki w osłabieniu szyfrowania powodują ryzyko narażenia informacji wszystkich osób na nadużycia ze strony cyberprzestępców czy hakerów.

WhatsApp jest jedną z niewielu platform do komunikacji z wbudowanym pełnym szyfrowaniem w każde działanie użytkowników i oczekujemy, że reprezentujemy przyszłość osobistej komunikacji.

Chęć ochrony osobistej komunikacji to jedno z najważniejszych założeń WhatsApp, a dla mnie wręcz jest kwestią osobistą. Dorastałem w ZSSR za czasów komunizmu i brak swobody komunikacji był jednym z powodów, dla których moja rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj ponad miliard osób posługuje się WhatsApp, aby utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi na całym świecie. I teraz każda z tych osób może swobodnie i bezpiecznie rozmawiać przez WhatsApp.

Jan i Brian