WhatsApp Blog

Veri ve iletişiminizi güvenli yapmanızı sağlamak WhatsApp için her zaman öncelikli olmuştur. Bugün, WhatsApp'ı kişisel iletişiminizi korumakta lider yapan bir teknolojik gelişimi tamamladığımızı duyurmaktan gurur duyuyoruz: uçtan uca şifreleme. Bundan sonra siz ve iletişimde olduğunuz kişiler uygulamanın en son sürümünü kullandığında yaptığınız her arama ve gönderdiğiniz her mesaj, fotoğraf, video, belge ve sesli mesaj, grup sohbetleri de dahil olmak üzere, otomatik olarak uçtan uca şifrelenmektedir.

Fikir basit: bir mesajı gönderdiğinizde, bunu okuyabilecek tek kişi bu mesajı gönderdiğiniz kişi veya grup sohbetindekilerdir. Kimse bu mesajin içini göremez. Siber suçlular göremez. Hackerlar göremez. Baskıcı rejimler göremez. Biz bile göremeyiz. Uçtan uca şifreleme WhatsApp'taki iletişiminizi özel yapar - sanki yüz yüze konuşuyormuşsunuz gibi.

Eğer uçtan uca şifrelemenin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burayı okuyabilirsiniz. Ama bilmeniz gereken tek şey, uçtan uca şifrelenmiş mesajların sadece gerçekten bunları göndermek istediğiniz alıcılar tarafından okunabileceğidir. Eğer WhatsApp'ın en son sürümünü kullanıyorsanız mesajlarınızı şifrelemek için yapmanız gereken birşey yoktur: uçtan uca şifreleme otomatik olarak ve her zaman aktiftir.

Verilerin her zamankinden daha fazla dijitalleştirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Her gün hassas kayıtlara uygun olmayan şekilde erişildiği veya çalındığıyla ilgili hikayeler görüyoruz. Eğer hiçbir şey yapılmazsa önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın dijital bilgisi ve iletişimi saldırılara karşı savunmasız olacak. Neyse ki uçtan uca şifreleme bizi bu güvenlik açığına karşı korumakta.

Şifreleme, hükümetler, şirketler ve bireylerin yeni dijital çağda emniyet ve güvenliği teşvik etmek için kullanabileceği en önemli araçlardan biridir. Son zamanlarda şifrelenmiş servisler ve yasal yaptırımın işleyişiyle ilgili pek çok tartışma oldu. Her ne kadar yasal yaptırımların insanları güvende tutmak için önemli olduğunun farkında olsak da, şifrelemeyi zayıflatma çabaları insanların bilgilerini siber suçlular ve hackerların kötüye kullanımına maruz bırakır.

WhatsApp uçtan uca şifrelemeyi geliştiren birkaç iletişim platformundan birisidir ve bu şifreleme yaptığınız herşeyde otomatik olarak aktiftir, bunun geleceğin kişisel iletişimini temsil edeceğini düşünüyoruz.

İnsanların özel iletişimlerini koruma arzusu bizim WhatsApp'taki temel inançlarımızdan birisidir ve benim için bu kişisel bir konudur. Ben kominist rejimde SSCB'de büyüdüm ve insanların özgürce konuşamaması ailemin Amerika Birleşik Devletlerine taşınmasının nedenlerinden birisiydi.

Bugün bir milyardan fazla kişi tüm dünyadaki arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için WhatsApp'ı kullanıyor. Ve şimdi, bu kişilerin her biri WhatsApp üzerinden özgürce ve güvenli bir şekilde konuşabilir.

Jan ve Brian