WhatsApp Blog

Bugün, dört yıl sonra ilk kez, önümüzdeki aylarda insanların işletmelerle iletişimde olmasınını yollarını arama planlarımızın bir parçası olarak, WhatsApp'ın hizmet koşulları ve gizlilik politikasını güncelliyoruz. Güncellenen belgeler ayrıca Facebook'a katıldığımızı ve uçtan uca şifreleme, WhatsApp Araması, web ve masaüstü için WhatsApp gibi mesajlaşma araçlarını da içeren pek çok yeni özelliği kullanıma sunduğumuzu yansıtıyor. Belgelerin tamamını buradan okuyabilirsiniz. Uygulamamızın desteklenen en son sürümünde herkese bu güncelleme bildiriliyor ve güncellenen koşulları onaylamanız için ‘Onayla’ya dokunmanız isteniyor.

İnsanlar uygulamamızı her gün, onlar için önemli olan kişilerle, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle iletişimde kalmak için kullanıyor ve bu değişmiyor. Ancak, bu sene daha önce duyurduğumuz gibi, üçüncü parti bant reklamları ve spam (istenmeyen) mesajlar olmadan, sizin için önemli olan işletmelerle iletişim kurmanızın da yollarını araştırmayı deneyeceğiz. Bu, bankanızdan gelen bir potansiyel hileli işlem uyarısı olabileceği gibi, bir hava yolundan gelen ve uçuşunuzun ertelendiğini bildiren bir bildirim de olabilir. Pek çoğumuz bu bilgileri SMS mesajı veya telefon araması olarak başka yerlerden alıyoruz. Bu özellikleri önümüzdeki aylarda test etmek istiyoruz ama bunu yapmak için hizmet koşulları ve gizlilik politikamızı güncellememiz gerekiyor.

Ayrıca bu belgeleri, uçtan uca şifrelemeyi devreye soktuğumuzu netleştirmek için güncelliyoruz. Siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp'ın en son sürümünü kullanıyorsanız, mesajlarınız her zaman şifrelenir, bu demektir ki onları sadece siz okuyabilirsiniz. Her ne kadar önümüzdeki aylarda Facebook ile daha koordineli çalışacak olsak da, şifrelenmiş mesajlarınız gizli kalacak ve kimse onları okuyamayacaktır. WhatsApp, Facebook veya herhangi başkası mesajlarınızı okuyamaz. WhatsApp numaranızı Facebook dahil olmak üzere hiçbir yerde yayınlamayız veya başkalarıyla paylaşmayız. Ayrıca, hala telefon numaranızı reklam verenlere vermiyoruz, onlarla paylaşmıyoruz veya satmıyoruz.

Ama, Facebook ile daha koordineli çalışarak, insanların ne sıklıkla servislerimizi kullandığı gibi temel bazı metrikleri takip edebileceğiz ve WhatsApp'ta spam (istenmeyen) mesajlarla daha iyi savaşabileceğiz. Telefon numaranızı Facebook sistemiyle bağlarsanız ve bir Facebook hesabınız varsa, Facebook size daha doğru arkadaş önerilerinde bulunabilir ve sizinle daha alakalı reklamlar gösterebilir. Örneğin, hiç duymadığınız bir firmanın reklamı yerine, hali hazırda ilişkiniz olan bir firmanın reklamını görebilirsiniz. Verilerinizin nasıl kullanıldığının kontrolüyle ilgili bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Özel iletişimin önemine duyduğumuz inanç sarsılamaz ve WhatsApp'ta size en hızlı, en basit ve en güvenilir deneyimi sağlamaya kararlıyız. Her zamanki gibi geri bildiriminizi bekliyoruz ve WhatsApp'ı kullandığınız için teşekkür ederiz.