WhatsApp Blog

Ponad miliard ludzi używa codziennie WhatsApp, aby utrzymywać kontakt z najbliższymi, rodziną i znajomymi. Z biegiem czasu coraz więcej osób korzysta z WhatsApp, aby komunikować się z firmami, które są dla nich ważne. Wiele interakcji ma obecnie miejsce, czy to składanie zamówienia w lokalnej piekarni, czy też przeglądanie najnowszych stylów sklepu odzieżowego. Jednak sposób, w jaki się to obecnie odbywa w WhatsApp jest bardzo prymitywny. Znane są nam historie sprzedawców, którzy utrzymują kontakt poprzez WhatsApp z setkami klientów, przy użyciu jednego smartfona. Ludzie są również niepewni, czy firmy w WhatsApp są autentycznie firmami, za które się podają. W nadchodzących miesiącach będziemy testować nowe funkcje, których celem będzie rozwiązanie tych problemów, jak również ułatwienie użytkownikom komunikacji z firmami, do których chcą oni mieć dostęp przez WhatsApp. Nasze podejście jest proste - chcemy wdrożyć w życie to, czego nauczyliśmy się podczas ułatwiania komunikacji wszystkim ludziom dotychczas, aby ułatwić komunikację z firmami, które są dla ludzi istotne.

Zdajemy sobie sprawę, iż różne firmy mają różne potrzeby. Na przykład, firmy potrzebują oficjalnej obecności, czyli zweryfikowanego profilu, aby można je było odróżnić od innych osób oraz łatwiejszych sposobów odpowiadania na wiadomości. Obecnie budujemy i testujemy nowe narzędzia, w postaci darmowej aplikacji WhatsApp Business dla małych firm oraz rozwiązanie dla przedsiębiorstw, dla większych firm, operujących na szeroką skalę z globalną bazą klientów, takich jak linie lotnicze, banki czy firmy handlu elektronicznego. Firmy te będą w stanie korzystać z naszych rozwiązań, aby dostarczać swoim klientom powiadomienia, takie jak godziny lotu, potwierdzenia dostarczenia czy inne aktualizacje.

Kiedy tylko ktoś komunikuje się z globalnymi firmami czy też lokalnymi, oczekiwania od WhatsApp są takie, aby aplikacja była szybka, rzetelna i bezpieczna. Podczas fazy testowej, będziemy uważnie słuchać opinii oraz będziemy dzielić się dalszymi informacjami, kiedy tylko nasze narzędzia dostępne będą na szerszą skalę. Ważne jest dla nas to, aby dobrze się za wszystko wziąć i z rozwagą dostarczać nowe doświadczenia dla firm i użytkowników. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.