بلاگ WhatsApp

از زمان اعلام شراکت با فیسبوک، از این همه توجه به این داستان بسیار خرسند و خجل شدیم. به عنوان یک کمپانی، خوشحالیم که به تمرکز خود در ارائه خدمات به همه مردم ادامه دهیم تا صرفنظر از اینکه کی هستند و کجازندگی می کنند، با دوستان و خویشان خود در ارتباط باشند.

متاسفانه، همچنین اخبار نا صحیح و غیر دقیقی پیرامون معنی این شراکت و تاثیر آن بر اطلاعات و حریم خصوصی کاربران وجود دارد.

می خواهم تکلیف این موضوع را روشن کنم.

در ورای هر چیز، می خواهم حتما بدانید چقدر عمیق به اصول حریم خصوصی ارزش می دهم. برای من، این موضوع بسیار جنبه شخصی دارد. من در اوکراین به دنیا آمدم، و در اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۸۰ میلادی بزرگ شدم. یکی از پررنگ خاطرات من از آن دوران جمله ای است که مرتب از مادرم پای تلفن می شنیدم: "بهت از نزدیک می گویم؛ پای تلفن نمی شود گفت." این حقیقت که که ما نمی توانستیم آزادانه و بدون ترس از اینکه مکالمات ما توسط کا.گ.ب زیر نظر باشد حرف بزنیم یکی از دلالیل اصلی مهاجرت ما به ایالات متحده آمریکا در دوران نوجوانی من بود.

احترام به حریم خصوصی شما در DNA ما جریان دارد، و ما واتساپ را حول این محور ساختیم که از شما هرچه کمتر بدانیم: شما لازم نیست اسمتان را به ما بگویید و ما از شما آدرس ای میل نمی خواهیم. ما تاریخ تولد شما را نمی دانیم. ما آدرس شما را نداریم. ما نمی دانیم شما کجا کار می کنید. ما نمی دانیم شما از چه چیزهایی خوشتان می آید، در اینترنت چه چیزهایی را جستجو می کنید یا اطلاعات مکانی شما را جمع آوری نمی کنیم. هیچ کدام از این اطلاعات هرگز توسط واتساپ جمع آوری نشده و ما قصد نداریم این موضوع را تغییر دهیم.

اگر معنی شراکت با فیسبوک تغییر ارزش های ما بود، ما این کار را انجام نمی دادیم. در عوض، ما در حال شکل دادن به شراکتی هستیم که به ما امکان می دهد به طور مستقل و خودگردان به فعالیت خود ادامه دهیم. باورها و ارزش های اساسی ما تغییر نخواهند کرد. اصول ما تغییر نخواهند کرد. همه آنچه واتساپ را جلودار خدمات پیام رسانی شخصی کرده است در جای خود باقی خواهد ماند. پیش بینی خلاف این نه تنها بی پایه و بی اساس، بلکه بی مسئولیتی است و تاثیرش این است که مردم را می ترساند که ما به طور ناگهانی در حال جمع آوری همه گونه اطلاعات جدید هستیم. این موضوع واقعیت ندارد، و برای ما بسیار مهم است که شما این را بدانید.

اشتباه نکنید: شراکت آینده ما با فیسبوک باعث تغییر دیدگاهی که ما را به اینجا رساند نخواهد شد. تمرکز ما روی پایبندی به قولی که داده ایم خواهد ماند، تا مردم سراسر جهان بتوانند بدون ترس افکار خود را بیان کنند.