WhatsApp Blog

Facebook ile yapacağımız ortaklığı açıkladığımızdan beri hikayemizin gördüğü ilgi karşısında mahçup oluyoruz. Şirket olarak, mümkün olduğunca çok insana, arkadaşları ve sevdikleriyle, nerede yaşadıkları ve kim olduklarından bağımsız olarak, iletişimde kalma imkanı vermek için çalışmaya devam edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Maalesef, yapacağımız ortaklığın WhatsApp kullanıcılarının bilgi ve gizliliklerini nasıl etkileyeceğiyle ilgi olarak doğru olmayan ve alakasız pek çok bilgi etrafta dolaşıyor.

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak isterim.

Herşeyin ötesinde, özel iletişim gizliliğine verdiğim önemin ne kadar büyük olduğunun anlaşıldığından emin olmak istiyorum. Bu benim için çok kişisel birşey. Ben Ukrayna'da doğdum ve 1980'lerde, SSCB (Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) döneminde büyüdüm. O zamanlardan hatırladığım en belirgin hatıralarımdan birisi, annemin telefonda konuşurken sıkça söylediği bir söz: "Bu, telefonda konuşulacak şey değil; yüz yüze geldiğimizde konuşuruz."dur. Gerçek şu ki, gençlik dönemimde ABD'ye taşınma nedenlerimizden birisi, KGB tarafından izlenmeden, iletişim kurma korkusu olmaksızın özgürce konuşamamamızdı.

Gizliliğinize duyduğumuz saygı DNA'mıza işlemiş durumda ve WhatsApp'ı sizinle ilgili olabildiğince az şey bilmek hedefiyle kurduk: Bize isminizi vermenize gerek yok ve e-posta adresinizi de sormuyoruz. Ev adresinizi bilmiyoruz. Nerede çalıştığınızı bilmiyoruz. Beğenilerinizi, internette neleri aradığınızı bilmiyoruz veya GPS ile konumunuzu kaydetmiyoruz. Bu bilgilerin hiçbirisi WhatsApp tarafından toplanmadı ve kaydedilmedi, ve bunu değiştirmek için gerçekten de hiç bir planımız da yok.

Eğer Facebook ile ortaklığımız değerlerimizi değiştireceğimiz anlamına gelseydi, bunu yapmazdık. Aksine, bizim özgürce çalışmaya devam etmemize olanak verecek ve özerk yapımızı koruyacak bir ortaklık kuruyoruz. Temel değerlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek. Prensiplerimiz değişmeyecek. WhatsApp’ı kişisel mesajlaşma alanında lider yapan herşey olduğu gibi kalacak. Karşıt spekülasyonlar sadece temelsiz ve asılsız değil, aynı zamanda sorumsuzcadır. Bunlar, insanları bizim birdenbire her tür bilgilerini toplamaya başladığımızı düşündürerek korkutmaktadır. Bu hiç de doğru değil, ve bunu bilmeniz bizim için önemli.

Facebook ile gelecekteki ortaklığımız, bizi bu noktaya getiren görüşümüze zarar vermeyecektir. Bizim odak noktamız, WhatsApp’ın sözünü dünyanın dört bir yanında yerine getirmeye devam etmektir ki tüm dünyadaki insanlar aklındakini korkusuzca konuşabilsin.