WhatsApp Blog

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak wiele uwagi poświęconej zostało naszej sprawie od momentu ogłoszenia naszego partnerstwa z Facebookiem. Jako firma, nadal będziemy koncentrować się na dostarczeniu jak największej możliwie liczbie osób szansy na to, aby być w kontakcie ze znajomymi i ukochanymi, bez względu na to kim są czy gdzie się znajdują.

Niestety jednak, wokół naszej sprawy zaczęło krążyć wiele nieścisłych i nieprecyzyjnych informacji co do przyszłości naszego partnerstwa z Facebookiem, oraz co będzie ono oznaczać dla danych i prywatności użytkowników WhatsApp.

Chciałbym dokonać tutaj sprostowania.

Ponad wszystko, ważne jest dla mnie, abyście zrozumieli, jak niezwykle cenię zasadę prywatności komunikacji. Jest to dla mnie bardzo osobista kwestia. Urodziłem się na Ukrainie i wyrosłem w ZSSR lat osiemdziesiątych. Jednym z najtrwalszych wspomnień z tamtego okresu jest zdanie, które słyszałem często, gdy moja mama rozmawiała przez telefon: "To nie jest rozmowa na telefon, powiem Ci osobiście". Decyzja o przeprowadzeniu się do Stanów Zjednoczonych była częściowo zmotywowana strachem przed faktem, iż nie mogliśmy swobodnie się komunikować, bo nasze rozmowy monitorowane były przez KGB.

Szacunek dla Waszej prywatności jest częścią naszego DNA. Zbudowaliśmy WhatsApp wokół założenia, aby wiedzieć o użytkownikach tak mało, jak tylko się da: nie prosimy Was ani o dane osobowe ani nawet o adres e-mail. Nie znamy daty Waszego urodzenia. Nie znamy Waszego adresu. Nie wiem gdzie pracujecie. Nie wiemy jakie są Wasze zainteresowania, czego wyszukujecie w internecie ani nie zbieramy Waszych lokalizacji GPS. Żadne z powyższych danych nie było zbieranych i przechowywanych przez WhatsApp, i naprawdę, nie mamy zamiaru zmienić planu co to do tego.

Jeśli partnerstwo z Facebookiem miałoby zmienić nasze zasady, nie zdecydowalibyśmy się na ten krok. Wchodzenie w związek partnerski umożliwi nam niezależną działalność i autonomię. Nasze podstawowe zasady i przekonania nie ulegną zmianie. Nasze wartości się nie zmienią. Wszystko to, co przyczyniło się do zdobycia przez WhatsApp pozycji lidera w systemie wymiany wiadomości zostanie takie same. Spekulacje, że miałoby być inaczej są zupełnie bezpodstawne, a wręcz nieodpowiedzialne. Postępowanie takie ma w założeniu nastraszenie, że nagle zaczniemy zbierać wszelakie nowe dane. Nie jest to prawdą i ważne jest dla nas, abyście o tym wiedzieli.

Pamiętajcie proszę: nasze przyszłe partnerstwo z Facebookiem nie stanowi zagrożenia dla wizji, która zaprowadziła nas tak daleko. Nadal koncentrujemy się na realizowaniu obietnicy dostarczania WhatsApp szeroko i daleko, aby ludzie na całym świecie mieli możliwość swobody wypowiedzi, bez żadnego strachu.