WhatsApp Blog

Dzisiaj już prawie miliard osób na całym świecie polega na aplikacji WhatsApp, aby być w kontakcie z rodziną i znajomymi. Czy to świeżo upieczony ojciec w Indonezji dzielący się zdjęciami z rodziną, albo student w Hiszpanii sprawdzający co słychać u znajomych w rodzinnym kraju, czy też lekarz w Brazylii utrzymujący kontakt ze swoimi pacjentami; ludzie polegają na WhatsApp, na szybkości aplikacji, jej prostocie i niezawodności.

Dlatego też, z przyjemnością ogłaszamy, że aplikacja WhatsApp nie będzie już naliczać opłat za subskrypcję. Przez ostatnie parę lat prosiliśmy użytkowników o opłatę po pierwszym roku użytkowania WhatsApp. Z biegiem czasu zrozumieliśmy, że podejście to nie działa zbyt dobrze. Wielu użytkowników WhatsApp nie posiada karty kredytowej czy debetowej i obawia się, że utracą sposób komunikacji z rodziną i znajomymi po upływie pierwszego roku. W związku z tym, w ciągu następnych paru tygodni usuniemy płatności z rożnych wersji naszej aplikacji i WhatsApp nie będzie więcej pobierać opłaty za korzystanie z usługi.

Z pewnością pojawią się pytania, w jaki sposób WhatsApp będzie dalej funkcjonować bez pobierania opłat oraz czy dzisiejsze ogłoszenie oznacza wprowadzenie przez nas reklam? Otóż nie. Począwszy od bieżącego roku zaczniemy testować nowe narzędzia, które zezwolą na użytkowanie WhatsApp w celu komunikacji z organizacjami czy firmami, z którymi chcesz utrzymywać kontakt. Może to oznaczać komunikację z bankiem o ostatniej transakcji dokonanej przez naciągaczy czy informację od linii lotniczej o opóźnionym locie. I tak już wiadomości te dostajemy w jakiś sposób, przez SMS czy przez telefon. Dlatego też chcemy wypróbować nowe narzędzia, aby umożliwić te opcje w WhatsApp, jednocześnie nadal dostarczając usługę bez reklam i spamu.

Mamy nadzieję, że ucieszy Was to, co nadchodzi w WhatsApp oraz zawsze cieszymy się z otrzymywania Waszych opinii.