بلاگ WhatsApp

بیش از ۱ میلیارد نفر هر روز از طریق واتساپ با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار می کنند، و به مرور زمان، افراد بیشتری نیز برای ارتباط با بیزینس های مورد نظر خود از واتساپ استفاده خواهند کرد. در واقع، بسیاری از این ارتباطات در حال حاضر هر روز اتفاق می افتد، مانند کسی که به یک قنادی محلی سفارشی می دهد و یا به انواع جدید لباس در یک فروشگاه نگاه می کند. اما روش انجام آن در واتساپ هنوز در مراحل ابتدایی است. ما داستان هایی از مغازه دارانی می شنویم که از طریق واتساپ و فقط با یک گوشی هوشمند با صدها مشتری خود ارتباط برقرار می کنند و نیز داستانهایی از افرادی که نمی دانند این بیزینس ها تا چه حد تایید شده می باشند. در ماه های آینده، ما ویژگی های جدیدی را برای حل برخی از این چالش ها مورد استفاده قرارخواهیم داد و کار را برای افرادی که می خواهند با بیزینس ها در ارتباط باشند آسان خواهیم کرد. رویکرد ما ساده است - ما می خواهیم آنچه را که برای کمک به مردم در برقراری ارتباط آموخته ایم برای کمک به مردم در ارتباط با بیزینس هایی که برایشان اهمیت دارند، به کار ببریم.

ما می دانیم که بیزینس ها نیازهای مختلفی دارند. به عنوان مثال، آنها خواهان حضور رسمی اند - یک پروفایل تأیید شده تا افراد بتوانند یک بیزینس را از یک شخص متمایز نمایند - و نیز راه ساده تری برای پاسخ دادن به پیام ها مد نظر ایشان است. ما در حال ساخت و آزمایش ابزارهای جدید از طریق برنامه رایگان واتساپ بیزینس برای شرکت های کوچک و نیز یک راه حل سازمانی برای شرکت های بزرگ که در مقیاس وسیع فعالیت می کنند، مانند خطوط هوایی، سایت های تجارت الکترونیک و بانک ها هستیم. این کسب و کارها قادر به استفاده از راه حل های ما هستند تا به مشتریان پیام های مفید مثل زمان پرواز، تاییدیه های تحویل و سایر به روز رسانی ها ارائه دهند.

فرقی نمی کند فرد مایل باشد با بیزینس محل ارتباط بگیرد یا با بیزینسی در آن سوی جهان، در هر حال انتظار می رود واتساپ سریع، قابل اطمینان و مطمئن باشد. ما در طی مرحله آزمایشی با دقت به نظرات کاربران گوش داده و همچنان که این ابزارها را گسترش می دهیم، افراد را در جریان پیشرفت قرار خواهیم داد. بسیار اهمیت دارد که ما این کار را به درستی انجام داده و درباره ابن تجربه تازه تفکر بسیار داشته باشیم. برای اطلاعات بیشتر لطفا این مقاله را بخوانید.

همین پارسال، ما اعلام کردیم که یک میلیارد نفر در سراسر جهان هر ماه از واتساپ استفاده می کنند. امروز، با افتخار و هیجان اعلام می کنیم که یک میلیارد نفر در سراسر جهان هر روز برای ارتباط با خانواده و دوستان خود از واتساپ استفاده می کنند.

چه از طریق به اشتراک گذاری عکس ها و ویدیوها باشد، یا تماس ویدیویی، یا از طریق وضعیت و خبر کردن دوستان از احوال خود، برقراری ارتباط از طریق واتساپ از همیشه آسان تر و شخصی تر شده است. ما بسیار خرسندیم که تعداد بسیار زیادی از مردم هر یک به طریق خود از این ویژگی ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.

همچنان که از این مرحله می گذریم، از همیشه بیشتر خود را متعهد می دانیم تا علاوه بر امنیتی که از واتساپ انتظار دارید، اطمینان و سادگی را ارائه داده و ویژگی های مفید بیشتری را نیز برای رضایت شما اضافه نماییم. از پشتیبانی مستمر شما سپاسگزاریم.

همین هشت سال پیش بود، فوریه ۲۰۰۹، وقتی که نوشتن اولین کدها را آغاز کردیم، کدهایی که به تدریج به واتساپ تبدیل شدند. فکر اولیه پشت این پروژه ساخت برنامه ای بود که به دوستان و خویشان شما بگوید در چه حالی هستید. این ماهها پیش از این بود که ما پیام رسانی را اضافه کنیم. اولین نسخه برنامه ما به این شکل بود:

حتی پس از اینکه در تابستان ۲۰۰۹ پیام رسانی را اضافه کردیم، سیستم ساده وضعیت را با "نوشته" در واتساپ حفظ کردیم. من و برایان هر سال هنگام گفتگو درباره پروژه های پیش رو، راجع به بهبود ویژگی وضعیت واتساپ نیز گفتگو می کردیم.

با هیجان بسیار اعلام می کنیم، همزمان با هشتمین سال تولد واتساپ در ۲۴ فوریه، ما این ویژگی را از نو ابداع می کنیم. از امروز، ما وضعیت جدید را ارائه می کنیم، که به شما امکان می دهد عکس و فیلم را با مخاطبین واتساپ خود به شیوه ای آسان و مطمئن به اشتراک بگذارید. البته، وضعیت های شما نیز رمزگذاری سرتاسری شده اند.

درست مانند هشت سال پیش که واتساپ را آغاز کردیم، این ویژگی جدید واتساپ به شما امکان می دهد مخاطبین خود را در واتساپ به روشی ساده و تفریحی در جریان احوال خود قرار بدهید. از طرف همه ما در واتساپ، امیدواریم از آن لذت ببرید!

یان کوم

هدف ما در واتساپ همیشه این بوده که تا حد امکان به افراد کمک کنیم با دوستان، خویشان، و افراد مورد علاقه خود در ارتباط باشند. این یعنی ساخت محصولی ساده، آسان برای استفاده، و در دسترس صرفنظر از اینکه کجا زندگی می کنید. ما با پیام رسانی و مکالمه گروهی آغاز کردیم. سپس تماس صوتی را اضافه کردیم. و این کار را به نحوی انجام دادیم که روی همه دستگاه ها و در همه جا قابل استفاده باشد.

امروز با هیجان بسیار قدم بعدی خود را در تلاش برای ارتباط افراد با هم اعلام می کنیم – تماس تصویری واتساپ. در روزهای آتی این ویژگی برای بیش از یک میلیارد کاربر واتساپ در دسترس خواهد بود که می توانند در سیستم های اندروید، آیفون، یا گوشی های ویندوز از آن استفاده کنند.

ما این ویژگی را معرفی کردیم زیرا می دانیم گاهی اوقات متن و صدا به تنهایی کافی نیست. هیچ چیزی نمی تواند جایگزین دیدن نخستین قدم های نوه شما، یا دیدن چهره فرزند مشغول به تحصیل در خارج از کشور شود. و ما می خواهیم این ویژگی برای همگان در دسترس باشد، نه فقط برای کسانیکه استطاعت خرید گوشی های گران قیمت دارند یا در کشورهایی با سرعت اینترنت بالا زندگی می کنند.

در طول سالها تقاضاهای فراوانی برای تماس تصویری دریافت کردیم، و بسیار خرسندیم که سرانجام این ویژگی را به جهان ارائه می کنیم. از اینکه کاربر ما هستید سپاسگزاریم و قول می دهیم هر روز برای عرضه محصولی بهتر به سختی تلاش کنیم.

امروز ما روش های جدیدی را برای ویرایش و تغییر عکس ها و فیلم هایی که با دوستان و خویشان در سراسر دنیا به اشتراک می گذارید، ارائه می دهیم. با استفاده از ویژگی های جدید دوربین واتساپ می توانید روی عکس ها و فیلم ها بنویسید یا نقاشی کنید، یا برای ابراز احساسات خود از شکلک ها استفاده نمایید.

هنگامی که شما یک عکس یا فیلم جدید می گیرید یا از آنچه در گوشی دارید را به اشتراک بگذارید، به طور خودکار ابزار ویرایش را خواهید دید. چه با کشیدن یک قلب بزرگ برای نشان دادن دلتنگی، چه با افزودن شکلک دلخواه - گاهی اوقات یک عکس می تواند هزاران سخن داشته باشد. سعی کنید نوشته را نیز امتحان نمایید، و رنگ و نوع فونت را نیز تغییر دهید.

ویژگی دوربین واتساپ هم اکنون از فلش هنگام سلفی نیز پشتیبانی می کند تا بتوانید بهترین سلفی ها را بگیرید. در نور کم و در شب، این باعث روشنایی بیشتر صفحه و کیفیت بهتر می شود. ما همچنین ویژگی زوم را برای ویدیو ایجاد کردیم - کافیست برای زوم به داخل یا به خارج انگشت خود را روی صفحه بکشید. و برای تغییر فوری حالت دوربین، دوبار پشت هم روی صفحه بزنید.

این ویژگی های جدید از امروز روی گوشی های اندروید و بزودی روی آیفون قابل دسترسی خواهد بود. امیدواریم هنگام اشتراک گذاری عکس یا فیلم بعدی از این ویژگی های جدید لذت ببرید.

امروز، پس از چهار سال و به عنوان بخشی از برنامه‌های ما در جهت امتحان روش‌های برقراری ارتباط بین کاربران و شرکتها در ماه‌های آتی، شرایط و سیاست‌های حریم خصوصی را به روز کردیم. این اسناد به روز شده، همچنین به پیوستن ما به فیسبوک اشاره می‌کند و اینکه ما اخیرا ویژگی‌های بسیاری را عرضه کردیم، مانند رمزگذاری سرتاسری، تماس واتساپ، و ابزارهای پیام رسانی مانند واتساپ برای وب و دسکتاپ. شما میتوانید این اسناد را در اینجا بخوانید.

ما در آخرین نسخه برنامه همه کاربران را از این تغییرات آگاه می کنیم، و از شما خواسته می شود برای قبول شرایط جدید بزنید روی 'موافق'.

مردم هر روز از برنامه ما استفاده میکنند تا با دوستان و عزیزان خود در ارتباط باشند و قرار نیست تغییری در این باره صورت گیرد. اما همانگونه که اوایل امسال اعلام کردیم، قصد داریم راه های جدیدی را ارائه دهیم تا شما بتوانید با بیزینس های مرتبط با خود در تماس باشید بدون اینکه بنرهای تبلیغاتی داخل برنامه مزاحم شما باشند. بسیاری از ما پیام های مختلفی درباره فعالیت های روزمره از شرکت ها و سازمان ها دریافت می کنیم مانند مطلع شدن از یک داد و ستد بانکی یا تاخیر در پرواز. ما این پیام ها را معمولا از طریق پیامک یا تماس تلفنی دریافت می کنیم. قصد ما آزمایش این شیوه ها در ماه های آتی است، اما پیش از آن باید شرایط استفاده از خدمات و سیاست های حریم خصوصی را تغییر می دادیم.

ما همچنین این اسناد را بروز کردیم تا برای همه روشن سازیم رمزگذاری سرتاسری را فعال کرده ایم. هنگامی که شما و طرف مکالمه شما روی آخرین نسخه واتساپ باشید، به طور پیش فرض مکالمات شما رمزگذاری شده اند، یعنی شما تنها کسانی هستید که می توانید آنها را بخوانید. حتی با اینکه همکاری ما با فیسبوک در ماه های آتی بیشتر می شود، پیام های رمزگذاری شده شما محفوظ می مانند و هیچکس دیگر نمی توانید آنها را بخواند. نه واتساپ، نه فیسبوک، نه هیچکس دیگر. ما شماره واتساپ شما را به دیگران نمی دهیم، و شماره شما را به آگهی دهندگان نمی فروشیم و نمی دهیم.

اما با همکاری بیشتر با فیسبوک، قادر خواهیم بود کارهای دیگری انجام دهیم از قبیل زیر نظر گرفتن اطلاعاتی خاص مانند اینکه افراد چه اندازه از خدمات ما استفاده می کنند و مبارزه ای بهتر با پیام های مزاحم. و با متصل کردن شماره تلفن خود با سیستم فیسبوک، فیسبوک قادر خواهد بود توصیه های دوستی بهتر و تبلیغات مرتبط با نیازهای شما را به شما ارائه دهد. برای مثال، ممکن است از یک شرکتی که با آن کار می کنید تبلیغ ببینید، به جای اینکه تبلیغی ببینید که اصلا با آن کاری ندارید. می توانید در اینجا بیشتر بدانید از جمله اینکه بدانید چگونه استفاده از اطلاعات خود را کنترل کنید.

باور ما درباره ارزش بالای مکالمه خصوصی همیشه ثابت است، و ما خود را متعهد می دانیم که سریع ترین، ساده ترین، و قابل اطمینان ترین تجربه را در واتساپ در اختیار شما قرار دهیم. مانند همیشه، منتظر نظرات شما بوده و از اینکه کاربر ما هستید از شما سپاسگزاریم.

بیش از یک سال است که افراد برای صحبت با دوستان و خویشان خود در سراسر جهان از تماس واتساپ استفاده می کنند. این روش بسیار عالی برای این است که با دیگران در ارتباط بمانید، به ویژه هنگامی که آنها در کشور دیگری باشند، یا پیام به تنهایی کافی نباشد. امروز، بیش از ۱۰۰ میلیون تماس تلفنی در روز توسط واتساپ انجام می شود - یعنی ۱۱۰۰ تماس در ثانیه! ما خرسندیم که بسیاری از مردم این ویژگی را مفید دانستند، و متعهد هستیم که کیفیت این ویژگی را در ماههای آتی بالا ببریم.

ما امروز یک اپلیکیشن واتساپ ویژه کامپیوتر را معرفی می کنیم تا شما راهی جدید برای ایجاد ارتباط در هر زمان و هر جا داشته باشید - خواه با گوشی یا کامپیوتر در خانه یا محل کار. مانند واتساپ وب، اپلیکیشن کامپیوتر ما صرفا شاخه ای از گوشی شماست: این برنامه آینه مکالمات و پیام های شما از گوشی شماست.

برنامه جدید ویژه کامپیوتر برای ویندوز 8 یا جدیدتر و مک OS 10.9 یا جدیدتر موجود بوده و با برنامه واتساپ روی گوشی شما همگام است. از آنجا که این برنامه به صورت برنامه داخلی در کامپیوتر شما اجرا می شود، شما امکانات بیشتری نظیر پیام هشدار و میانبرهای بهتر صفحه کلید، خواهید داشت.

برای دانلود برنامه، روی مرورگر کامپیوتر خود به https://www.whatsapp.com/download مراجعه کنید. سپس، برنامه را باز کرده و با استفاده از برنامه واتساپ روی گوشی خود، کد QR را اسکن نمایید (در تنظیمات، منوی واتساپ وب را جستجو کنید).

درست مانند واتساپ وب، برنامه جدید واتساپ ویژه کامپیوتر به شما امکان می دهد در حالیکه گوشی در جیب شماست به دوستان و خویشان خود پیام دهید.

واتساپ همواره این را اولویت خود قرار داده که اطلاعات شما حتی الامکان محفوظ باشد. و امروز، ما با افتخار اعلام می کنیم که توانستیم با تکمیل پیشرفت تکنیکی واتساپ را جلودار محافظت از ارتباطات شخصی بکنیم: رمزگذاری سرتاسری به طور کامل. از حالا به بعد هنگامی که شما و مخاطبین شما از آخرین نسخه واتساپ استفاده کنید، هر تماسی که انجام دهید، و هر پیام، عکس، فیلم، فایل، و پیام های صوتی که ارسال می کنید، به طور پیش فرض، رمزگذاری سرتاسری شده اند، حتی در چت های گروهی.

ایده ساده ای است: وقتی شما پیام می فرستید، تنها کسی که می تواند پیام را بخواند شخص یا اشخاصی است که پیام را به آنها فرستاده اید. هیچ کس نمی تواند درون آن پیام را ببیند. نه مجرمین اینترنتی، نه هکرها، نه رژیم های ستم پیشه، و نه حتی ما. رمزگذاری سرتاسری کمک می کند که ارتباط از طریق واتساپ خصوصی – و حالت مکالمه رو در رو باشد.

اگر مایلید بیشتر درباره رمزگذاری سرتاسری بدانید، می توانید از اینجا بخوانید. اما، همه آنچه باید بدانید این است که پیامهای سرتاسر رمزگذاری شده فقط توسط مخاطبی که شما بخواهید می تواند خوانده شود. و اگر شما در حال استفاده از آخرین نسخه واتساپ باشید، لازم نیست برای رمزگذاری پیامها کاری انجام دهید: رمزگذاری سرتاسری به طور پیش فرض در همه اوقات فعال است.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که اطلاعات ما بیش از هر زمان دیگر به صورت دیجیتال در آمده است. هر روز اخباری می شنویم از اینکه چطور مدارک حساس به صورت نا شایسته مورد استفاده قرار گرفته یا دزدیده می شوند. و اگر عملی صورت نگیرد، در سالهای آتی مقدار بیشتری از اطلاعات دیجیتال و ارتباطات مردم در معرض آسیب قرار خواهد داشت. خوشبختانه رمزگذاری سرتاسری ما را در برابر این آسیب پذیری حمایت می کند.

رمزگذاری مهمترین ابزاری است که دولت ها، شرکتها، و افراد برای ارتقای امنیت در عصر جدید دیجیتال در اختیار دارند. اخیرا صحبتهای فراوانی درباره خدمات رمزگذاری و نیروهای مجری قانون در جریان دارد. در حالیکه ما از اهمیت کار این نیروها در امن نگه داشتن مردم قدردانی می کنیم، هر تلاشی برای تضعیف رمزگذاری این ریسک را بالا می برد که اطلاعات مردم در معرض سوءاستفاده مجرمین اینترنتی، هکرها و دولتهای دون مایه قرار گیرد.

با اینکه واتساپ جزومعدود سکوهای ارتباطی است که رمزگذاری سرتاسری را به طور کامل ایجاد کرده که به طور پیش فرض همیشه فعال است، اما توقع می رود که نهایتا این آینده ارتباطات شخصی باشد.

تمایل به حفاظت از ارتباطات شخصی افراد یکی از باورهای اصلی ما در واتساپ است، و برای من، حتی یک موضوع شخصی است. من در اتحاد جماهیر شورووی سابق در دوران کمونیست به دنیا آمدم و این موضوع که مردم نمی توانستند به آزادی حرف خود را بزنند یکی از دلایل مهاجرت خانواده من به ایالات متحده بود.

امروز بیش از یک میلیارد نفر از واتساپ استفاده می کنند تا با دوستان و خویشان خود در سراسر جهان در ارتباط باشند. و هم اکنون، تک تک آن افراد می توانند آزادانه و با اطمینان در واتساپ با یکدیگر گفتگو کنند.

یان و برایان

اوایل این هفته واتساپ هفت ساله شد. تا اینجا راه فوق العاده ای را پیموده ایم و در ماههای آتی نیز تلاش خود را بر روی توسعه ویژگی های امنیتی و ایجاد روش های بیشتر برای ارتباط شما با کسانی که برایتان اهمیت دارند، می گذاریم.

اما سالگرد ها فرصت مناسبی هستند که به عقب نگاه کنیم. وقتی واتساپ را در سال ۲۰۰۹ آغاز کردیم، نوع استفاده مردم از گوشی های موبایل متفاوت از امروز بود. فقط چند ماه از تولد اپلیکیشن فروشگاه اپل می گذشت. حدود ۷۰ درصد از گوشی های هوشمند در آن زمان دارای سیستم بلک بری و نوکیا بودند. سیستم های موبایل گوگل، اپل و مایکروسافت – که ۹۹.۵ درصد بازار امروز را تشکیل می دهد – در آن زمان کمتر از ۲۵ درصد از گوشی های فروخته شده بودند.

همچنان که به هفت سال آینده می نگریم، قصد داریم تلاشهای خود را روی سیستم عامل هایی متمرکز کنیم که اکثریت مردم از آنها استفاده می کنند. بنابراین، با پایان سال ۲۰۱۶، ما پشتیبانی واتساپ را برای گوشی های زیر پایان می دهیم:

  • بلک بری، بلک بری 10
  • نوکیا S40
  • نوکیا Symbian S60
  • اندروید 2.1 و اندروید 2.2
  • گوشی ویندوز 7
  • آیفون iOS6 / 3GS

در عین حال که این گوشی ها بخش بزرگی از تاریخچه ما هستند، قابلیت هایی که ما برای گسترش برنامه خود در آینده لازم داریم را ارائه نمی دهند.

این تصمیمی سخت اما درست بود، تا بتوانیم به مردم راه های بهتری برای ارتباط با دوستان، خویشان و عزیزان از طریق واتساپ ارائه دهیم. اگر شما از یکی از این نوع گوشی ها استفاده می کنید، توصیه می کنیم قبل از پایان سال ۲۰۱۶ گوشی خود را به یک گوشی جدیدتر اندروید، آیفون، یا ویندوز تغییر دهید تا بتوانید کماکان از واتساپ استفاده کنید.

خبر جدید: شما قادر نخواهید بود با سیستم های زیر از واتساپ استفاده نمایید.

  • Nokia Symbian S60 پس از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷
  • سیستم BlackBerry و BlackBerry 10 پس از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷
  • گوشی ویندوز 8.0 و قدیمی تر، پس از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷
  • Nokia S40 پس از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷
  • نسخه های اندروید ۲.۳.۷ و قدیمی تر پس از ۱ فوریه ۲۰۲۰

توجه: ممکن است همه ویژگی های واتساپ روی همه این گوشی به دلیل محدودیت هایی که دارند موجود نباشد.