WhatsApp Blog

Her gün 1 milyondan fazla kişi ailesine ve arkadaşlarına bağlı kalmak için WhatsApp'ı kullanıyor. Zaman içinde birçok kişi ilgilendikleri işletmelerle iletişim kurmak için de uygulamayı kullanmaya başladı. Aslına bakılırsa hali hazırda her gün, gerek mahalle pastanesine ​​sipariş vermek, gerek bir giyim mağazasından yeni stillere bakmak için birçok iletişim gerçekleşmekte. Fakat şu anda bu iletişimler WhatsApp'da oldukça ilkel yöntemlerle kullanılmaktadır. Tek bir akıllı telefondan yüzlerce müşteriyle iletişim kurmak için WhatsApp'ı kullanan esnaflardan ve WhatsApp'daki bir işletmenin gerçek olup olmadığından emin olmayan kullanıcılardan haberler aldık. Önümüzdeki aylarda, bu zorlukların bir kısmını çözmeyi amaçlayan yeni özellikleri test edeceğiz. Yaklaşımımız basit - insanların birbirleriyle iletişimine yardımcı olan öğrendiklerimizi, kendileri için önem taşıyan işletmelerle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak için de uygulamak istiyoruz.

İşletmelerin farklı ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Örneğin, resmi olarak - insanların bir işletmeyi başka bir kişiden ayırt etmesi için onaylanmış bir profil - ve mesajlara cevap vermenin daha kolay bir yolunu istiyorlar. Küçük şirketler için ücretsiz bir WhatsApp İşletme uygulaması ve havayolları, e-ticaret siteleri ve bankalar gibi küresel bir müşteri tabanıyla geniş çapta faaliyet gösteren daha büyük şirketler için bir kurumsal çözüm amaçlı yeni araçlar oluşturuyor ve test ediyoruz. Bu işletmeler, müşterilere uçuş saatleri, teslimat teyitleri ve diğer güncellemeler gibi yararlı bildirimler sunmak için çözümlerimizi kullanabilecekler.

İster köşebaşındaki, ister dünyanın bir ucundaki işletmeyle iletişim kurarken insanlar WhatsApp'ın kolay, güvenli ve güvenilir olmasını bekliyorlar. Test aşamasında bu araçları daha yaygın hale getirirken, geri bildirimlerinizi dikkatlice dinliyor ve sizleri bilgilendiriyor olacağız. İşletmeler ve kullanıcılarımız için sağlayacağımız yeni deneyimler hakkında düşünceli ve dikkatli olmaya özen gösteriyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bu SSS sayfamızı okuyun.

Sadece geçen yıl, dünya çapında her ay bir milyar kişinin WhatsApp'ı kullandığını paylaşmıştık. Heyecan ve gururla bildiririz ki şu anda her gün bir milyar kişi dünyanın her yerinde ailesinden ve arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak için WhatsApp'ı kullanıyor.

Kişiselleştirilmiş fotoğrafları ve videoları paylaşmak, görüntülü görüşme yoluyla bağlantı kurmak veya gün boyunca güncellenen Durum'la arkadaşlarınızı güncel tutmak için WhatsApp'da iletişim kurmak hiç bu kadar kolay veya daha kişisel olmamıştı. Bu kadar çok insanın, kendilerine özgü yollarla, bu yeni özellikleri kullanarak birbirleriyle iletişim kurmalarından dolayı çok mutluyuz.

Bu kilometre taşını kutlarken, WhatsApp ile beklediğiniz güvenilirlik, kolaylık ve güvenliği sunarken, keyif alacağınız daha yararlı özellikleri sunmak için her zamankinden daha fazla çalışıyoruz. Desteğinizin devamı için teşekkür ederiz.

Sadece sekiz yıl önce, 2009 yılı Şubat ayında, WhatsApp'ı oluşturacak olan ilk kod satırlarını yazmaya başladık. Projenin arkasındaki asıl fikir, arkadaşlarınız ve diğer tanıdıklara ne alemde olduğunuzu haber verebileceğiniz bir uygulama oluşturmaktı. Bu, mesajlaşma özelliğini eklemeden aylar önceydi. Uygulamamızın ilk sürümü şöyle görünüyordu:

2009'un yaz aylarında mesajlaşmayı ekledikten sonra bile, WhatsApp'ta temel "sadece yazı" durum işlevselliğini koruduk. Her yıl, Brian ve ben çalışacağımız projeleri planlarken, her zaman bu orijinal "sadece yazı" durum özelliğini iyileştirme ve geliştirme konusunda konuştuk.

Tesadüfen WhatsApp'ın sekizinci doğum günü olan 24 Şubat'a denk gelecek şekilde, durum özelliğini yeniden tasarladığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bugünden başlayarak durum özelliğinin yeni güncellemesini sizlere sunmaya başlıyoruz. Bu güncelleme ile görüntüleri ve videoları arkadaşlarınızla ve WhatsApp'taki kişilerinize kolay ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Evet, durum güncellemeleriniz bile uçtan uca şifrelenmiştir.

Tıpkı sekiz yıl önce WhatsApp'ın ilk zamanları gibi, bu yeni ve geliştirilmiş durum özelliği, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı eğlenceli ve basit bir şekilde kolayca güncel tutmanızı sağlayacak. Tüm WhatsApp ekibi olarak, beğeneceğinizi umarız!

Jan Koum

WhatsApp'taki amacımız her zaman, mümkün olduğunca çok insanın arkadaşlarıyla, aileleriyle ve değer verdikleri kişilerle iletişimde kalmalarına yardımcı olmak olmuştur. Bu da; basit, kullanımı kolay ve nerede olursa olsun erişilebilir bir ürün yapmak demektir. İşe mesajlaşma ve Grup Sohbeti ile başladık. Sonra sesli arama özelliğini, binlerce cihaz ve platform kombinasyonunda tüm dünyada çalışabilecek şekilde devreye soktuk.

Bugün, insanları birleştirme çabalarımızın bir sonraki adımını, WhatsApp görüntülü arama özelliğini duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde, bir milyardan fazla WhatsApp kullanıcısı, Android, iPhone ve Windows Phone cihazlarda görüntülü arama yapabilecek.

Kimi zaman sadece sesin ve yazının yetmediğini bildigimiz için bu özelliği uygulamamıza ekliyoruz. Torununuzun ilk adımlarına tanıklık etmenin veya yurt dışında okuyan kızınızın yüzünü görmenizin yerini hiç birşey alamaz. Ayrıca, bu özellikleri herkesin kullanabileceğine emin olmak istedik, sadece en pahallı yeni telefonları alabilen kişilerin veya en güçlü hücresel bağlantıların olduğu ülkelerde yaşayanların değil.

Yıllardır kullanıcılarımız görüntülü konuşma özelliği talebinde bulunuyor, nihayet bu özelliği tüm dünyaya sunmanın heyecanını yaşıyoruz. WhatsApp'ı kullandığınız için teşekkür ederiz, hizmetimizi geliştirmek için her gün tüm enerjimizle çalışmaya devam edeceğimize söz veriyoruz.

Bugün tüm dünyadaki aile ve arkadaşlarınızla paylaştığınız fotoğraf ve videoları kişiselleştirmenize olanak sağlayacak yeni özellikleri kullanımınıza sunuyoruz. WhatsApp'ın yeni kamera özelliği sayesinde kendinizi daha iyi ifade etmek için artık fotograf ve videolara yazı yazabilir, resim çizebilir ve hatta emoji ekleyebilirsiniz.

Yeni bir fotoğraf veya video çektiğinizde veya telefonunuzdaki mevcut fotoğraf veya videolardan birisini paylaşmak için seçtiğinizde, otomatik olarak yeni düzenleme özelliklerini göreceksiniz. İster birisini ne kadar özlediğinizi göstermek için büyük kırmızı bir kalp çizin veya en favori emojinizi ekleyin - bazen gerçekten bir resim bin kelimeye bedeldir. Ayrıca, bir kelime eklemeyi de deneyebilirsiniz ve yazının rengini ve stilini değiştirebilirsiniz.

WhatsApp kamera özelliği artık öne bakan flaşı desteklemektedir, böylece mükemmel bir selfie (özçekim) çekebilirsiniz. Az ışıkta ve gece bu özellik ekranınızı aydınlatacak ve fotoğrafınızın kalitesini artıracaktır. Ayrıca video kaydederken kullanmanız için kolay bir yakınlaştırma (zoom) özelliği de ekledik - parmağınızı ekranda yukarı veya aşağı kaydırarak yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ön ve arka kamera arasında hızlı geçiş yapmak için de ekrana iki kez dokunmanız yeterli.

Bu yeni kamera özelliklerini Android telefonlarda bugünden itibaren ve iPhone'larda da çok yakında kullanmaya başlayabilirsiniz. Umarız bir sonraki fotoğraf veya video paylaşımınızda bu yeni özellikleri dener ve beğenirsiniz.

Bugün, dört yıl sonra ilk kez, önümüzdeki aylarda insanların işletmelerle iletişimde olmasınını yollarını arama planlarımızın bir parçası olarak, WhatsApp'ın hizmet koşulları ve gizlilik politikasını güncelliyoruz. Güncellenen belgeler ayrıca Facebook'a katıldığımızı ve uçtan uca şifreleme, WhatsApp Araması, web ve masaüstü için WhatsApp gibi mesajlaşma araçlarını da içeren pek çok yeni özelliği kullanıma sunduğumuzu yansıtıyor. Belgelerin tamamını buradan okuyabilirsiniz. Uygulamamızın desteklenen en son sürümünde herkese bu güncelleme bildiriliyor ve güncellenen koşulları onaylamanız için ‘Onayla’ya dokunmanız isteniyor.

İnsanlar uygulamamızı her gün, onlar için önemli olan kişilerle, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle iletişimde kalmak için kullanıyor ve bu değişmiyor. Ancak, bu sene daha önce duyurduğumuz gibi, üçüncü parti bant reklamları ve spam (istenmeyen) mesajlar olmadan, sizin için önemli olan işletmelerle iletişim kurmanızın da yollarını araştırmayı deneyeceğiz. Bu, bankanızdan gelen bir potansiyel hileli işlem uyarısı olabileceği gibi, bir hava yolundan gelen ve uçuşunuzun ertelendiğini bildiren bir bildirim de olabilir. Pek çoğumuz bu bilgileri SMS mesajı veya telefon araması olarak başka yerlerden alıyoruz. Bu özellikleri önümüzdeki aylarda test etmek istiyoruz ama bunu yapmak için hizmet koşulları ve gizlilik politikamızı güncellememiz gerekiyor.

Ayrıca bu belgeleri, uçtan uca şifrelemeyi devreye soktuğumuzu netleştirmek için güncelliyoruz. Siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp'ın en son sürümünü kullanıyorsanız, mesajlarınız her zaman şifrelenir, bu demektir ki onları sadece siz okuyabilirsiniz. Her ne kadar önümüzdeki aylarda Facebook ile daha koordineli çalışacak olsak da, şifrelenmiş mesajlarınız gizli kalacak ve kimse onları okuyamayacaktır. WhatsApp, Facebook veya herhangi başkası mesajlarınızı okuyamaz. WhatsApp numaranızı Facebook dahil olmak üzere hiçbir yerde yayınlamayız veya başkalarıyla paylaşmayız. Ayrıca, hala telefon numaranızı reklam verenlere vermiyoruz, onlarla paylaşmıyoruz veya satmıyoruz.

Ama, Facebook ile daha koordineli çalışarak, insanların ne sıklıkla servislerimizi kullandığı gibi temel bazı metrikleri takip edebileceğiz ve WhatsApp'ta spam (istenmeyen) mesajlarla daha iyi savaşabileceğiz. Telefon numaranızı Facebook sistemiyle bağlarsanız ve bir Facebook hesabınız varsa, Facebook size daha doğru arkadaş önerilerinde bulunabilir ve sizinle daha alakalı reklamlar gösterebilir. Örneğin, hiç duymadığınız bir firmanın reklamı yerine, hali hazırda ilişkiniz olan bir firmanın reklamını görebilirsiniz. Verilerinizin nasıl kullanıldığının kontrolüyle ilgili bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Özel iletişimin önemine duyduğumuz inanç sarsılamaz ve WhatsApp'ta size en hızlı, en basit ve en güvenilir deneyimi sağlamaya kararlıyız. Her zamanki gibi geri bildiriminizi bekliyoruz ve WhatsApp'ı kullandığınız için teşekkür ederiz.

Bir yıldan fazla bir zamandır insanlar WhatsApp aramasını tüm dünyada farklı yerlerdeki aile ve arkadaşlarını aramak için kullanılıyor. Bu, uzak ülkelerde olduğunuzda veya sadece mesajlar yetmediğinde iletişimde kalmanın harika bir yolu. Bugün WhatsApp'ta her gün 100 milyondan fazla telefon görüşmesi yapılıyor - yani, saniyede 1.100 aramadan fazla! Pek çok kişinin bu özelliği kullanışlı bulması bizi çok sevindirdi. Önümüzdeki aylarda bu özelliği daha da geliştirmek için çalışıyoruz.

Bugün masaüstü uygulamamızı kullanımınıza sunuyoruz. Bu yeni uygulama, telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan, evde veya işte - her zaman ve her yerde - iletişimde kalmanızı sağlamanın yeni bir yolu. WhatsApp Web'de olduğu gibi masaüstü uygulamamız da telefonunuzun bir uzantısıdır: uygulama cep telefonunuzdaki sohbet ve mesajları yansıtır.

Yeni masaüstü uygulaması Windows8+ ve Mac OS 10.9+ işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda, cep telefonunuzla eşleşmiş olarak çalışır. Uygulama bilgisayarınızın masaüstünde çalıştığı için masaüstü bildirimleri, daha iyi klavye kısaltmaları ve daha da fazla yeni özelliğe sahip olursunuz.

Uygulamayı indirmek için bilgisayarınızın internet tarayıcısından https://www.whatsapp.com/download adresine gidin. Sonra uygulamayı açın ve cep telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasında Ayarlar'ın altında WhatsApp Web'e giderek QR kodunu tarayın.

Tıpkı WhatsApp Web'de olduğu gibi, yeni masaüstü uygulaması sayesinde aileniz ve arkadaşlarınızla cep telefonunuzu cebinizden çıkartmadan mesajlaşabilirsiniz.

Veri ve iletişiminizi güvenli yapmanızı sağlamak WhatsApp için her zaman öncelikli olmuştur. Bugün, WhatsApp'ı kişisel iletişiminizi korumakta lider yapan bir teknolojik gelişimi tamamladığımızı duyurmaktan gurur duyuyoruz: uçtan uca şifreleme. Bundan sonra siz ve iletişimde olduğunuz kişiler uygulamanın en son sürümünü kullandığında yaptığınız her arama ve gönderdiğiniz her mesaj, fotoğraf, video, belge ve sesli mesaj, grup sohbetleri de dahil olmak üzere, otomatik olarak uçtan uca şifrelenmektedir.

Fikir basit: bir mesajı gönderdiğinizde, bunu okuyabilecek tek kişi bu mesajı gönderdiğiniz kişi veya grup sohbetindekilerdir. Kimse bu mesajin içini göremez. Siber suçlular göremez. Hackerlar göremez. Baskıcı rejimler göremez. Biz bile göremeyiz. Uçtan uca şifreleme WhatsApp'taki iletişiminizi özel yapar - sanki yüz yüze konuşuyormuşsunuz gibi.

Eğer uçtan uca şifrelemenin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burayı okuyabilirsiniz. Ama bilmeniz gereken tek şey, uçtan uca şifrelenmiş mesajların sadece gerçekten bunları göndermek istediğiniz alıcılar tarafından okunabileceğidir. Eğer WhatsApp'ın en son sürümünü kullanıyorsanız mesajlarınızı şifrelemek için yapmanız gereken birşey yoktur: uçtan uca şifreleme otomatik olarak ve her zaman aktiftir.

Verilerin her zamankinden daha fazla dijitalleştirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Her gün hassas kayıtlara uygun olmayan şekilde erişildiği veya çalındığıyla ilgili hikayeler görüyoruz. Eğer hiçbir şey yapılmazsa önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın dijital bilgisi ve iletişimi saldırılara karşı savunmasız olacak. Neyse ki uçtan uca şifreleme bizi bu güvenlik açığına karşı korumakta.

Şifreleme, hükümetler, şirketler ve bireylerin yeni dijital çağda emniyet ve güvenliği teşvik etmek için kullanabileceği en önemli araçlardan biridir. Son zamanlarda şifrelenmiş servisler ve yasal yaptırımın işleyişiyle ilgili pek çok tartışma oldu. Her ne kadar yasal yaptırımların insanları güvende tutmak için önemli olduğunun farkında olsak da, şifrelemeyi zayıflatma çabaları insanların bilgilerini siber suçlular ve hackerların kötüye kullanımına maruz bırakır.

WhatsApp uçtan uca şifrelemeyi geliştiren birkaç iletişim platformundan birisidir ve bu şifreleme yaptığınız herşeyde otomatik olarak aktiftir, bunun geleceğin kişisel iletişimini temsil edeceğini düşünüyoruz.

İnsanların özel iletişimlerini koruma arzusu bizim WhatsApp'taki temel inançlarımızdan birisidir ve benim için bu kişisel bir konudur. Ben kominist rejimde SSCB'de büyüdüm ve insanların özgürce konuşamaması ailemin Amerika Birleşik Devletlerine taşınmasının nedenlerinden birisiydi.

Bugün bir milyardan fazla kişi tüm dünyadaki arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için WhatsApp'ı kullanıyor. Ve şimdi, bu kişilerin her biri WhatsApp üzerinden özgürce ve güvenli bir şekilde konuşabilir.

Jan ve Brian

Bu hafta WhatsApp yedinci yaşına girdi ve bu inanılmaz bir yolculuk oldu. Önümüzdeki aylarda güvenlik özelliklerine verdiğimiz önemin daha da üzerinde duracağız ve önem verdiğiniz kişilerle iletişimde kalmanız için daha çok yol bulmak için çalışacağız.

Yıldönümlerinin geriye bakmak için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 2009 yılında WhatsApp'ı kurduğumuzda insanların mobil cihaz kullanımları şimdikinden çok farklıydı. Apple App Store sadece birkaç ay önce açılmıştı. O zamanlarda satılan akıllı telefonların yüzde 70'i BlackBerry ve Nokia işletim sistemine sahipti. Google, Apple ve Microsoft tarafından sunulan mobil işletim sistemleri - bugün satışların yüzde 99.5'ini oluşturan - o zaman mobil cihaz satışlarının yüzde 25'ten daha azını oluşturuyordu.

Önümüzdeki yedi seneye bakarken, büyük çoğunluğun kullandığı mobil platformlara odaklanmak istiyoruz. Bu nedenle de 2016 sonunda, aşağıdaki platformlarda artık WhatsApp Messenger'ı desteklemeyeceğiz:

 • BlackBerry OS ve BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60
 • Android 2.1 ve Android 2.2
 • Windows Phone 7
 • iPhone 3GS/iOS 6

Her ne kadar bu platformlar hikayemizde çok önemli bir yere sahip olsalar da, gelecekte uygulamamızda geliştirmek istediğimiz özellikleri sunma kapasiteleri bulunmamakta.

Bu bizim için zor bir karardı, ama insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sevdikleriyle daha iyi şekillerde iletişimde kalmalarını sağlamak için doğru karardı. Eğer bu karardan etkilenen bir mobil cihaz kullanıyorsanız, WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için 2016 bitmeden yeni bir Android, iPhone veya Windows Phone'a geçmenizi tavsiye ederiz.

GÜNCELLEME: WhatsApp'ı aşağıdaki platformlarda kullanamayacaksınız:

 • Nokia Symbian S60 - 30 Haziran'dan sonra
 • BlackBerry OS ve BlackBerry 10 - 31 Aralık 2017'den sonra
 • Windows Phone 8.0 ve daha eski - 31 Aralık 2017'den sonra
 • Nokia S40 - 31 Aralık 2018'den sonra
 • Android 2.3.7 ve daha eski - 1 Şubat 2020'den sonra