Blog WhatsApp

Více než 1 miliarda lidí používá aplikaci WhatsApp na komunikaci se svými rodinami a přáteli. Stále více lidí používá také WhatsApp na komunikaci se společnostmi, o které mají zájem. Mnoho z těchto propojení se uskutečňuje každý den, ať už někdo posílá svou objednávku do místní pekárny nebo si prohlíží nejnovější trendy v obchodech s oblečením. Způsob, jakým se to nyní děje, je však nepraktický. Slyšeli jsme příběhy maloobchodníků, kteří na jednom smartfonu používají WhatsApp a komunikují se stovkami zákazníků. Také jsme slyšeli příběhy lidí, kteří si nejsou jisti, jestli společnosti, s nimiž komunikují prostřednictvím aplikace WhatsApp, jsou skutečné. V nadcházejících měsících budeme testovat nové funkce, které se snaží vyřešit některé z těchto problémů a usnadnit lidem komunikaci se společnostmi, se kterými chtějí komunikovat přes WhatsApp. Náš přístup je jednoduchý - chceme aplikovat to, co jsme se naučili, když jsme pomohli vzájemně spojit lidi, na pomoc při spojení lidí s firmami, které jsou pro ně důležité.

Uvědomujeme si, že firmy mohou mít mnoho různých potřeb. Například se chtějí oficiálně prezentovat - prostřednictvím ověřeného profilu, pomocí kterého je mohou lidé lehce identifikovat a rozpoznat od jiných osob. A také chtějí snadnější způsob, jak odesílat odpovědi na přijaté zprávy. Díky aplikaci WhatsApp Business vytváříme a testujeme nové nástroje pro malé firmy. Pro větší společnosti s globálním dosahem a zákazníky po celém světě, jako jsou letecké společnosti, stránky elektronického obchodu a banky, vytváříme a testujeme komplexní podniková řešení. Tyto firmy budou moci využít naše řešení k poskytování užitečných oznámení zákazníkům - časy odletů, potvrzení o doručení a další informace.

Ať už někdo komunikuje s firmou z vedlejšího domu nebo se společností z druhého konce světa, lidé očekávají, že WhatsApp bude rychlý, spolehlivý a bezpečný. Během testovací fáze budeme pozorně naslouchat zpětné vazbě a informovat veřejnost o širší dostupnosti těchto nástrojů. Je důležité, abychom tyto nástroje pro firmy a naše uživatele udělali promyšleně a správně. Další informace naleznete v tomto článku Častých dotazů.

Jen loni jsme zveřejnili příspěvek o tom, že jedna miliarda lidí na celém světě používá WhatsApp každý měsíc. Dnes s nadšením a hrdostí oznamujeme, že jedna miliarda lidí na celém světě používá WhatsApp denně na komunikaci se svou rodinou a přáteli.

Ať už jde o zasílání fotek a videí, spojení přes videohovory nebo průběžné informování přátel během celého dne prostřednictvím aktualizací stavu, komunikace přes WhatsApp nikdy nebyla jednodušší a osobnější. S pokorou sledujeme, že tolik lidí využívá tyto nové funkce svým vlastním způsobem na propojení s přáteli.

Při oslavě tohoto mezníku se zavazujeme více než kdykoliv předtím přinášet vám více užitečných funkcí, a zároveň nadále poskytovat spolehlivost, jednoduchost a bezpečnost, kterou očekáváte ve službě WhatsApp. Děkujeme za vaši stálou podporu.

Bylo to právě před osmi lety v únoru 2009, kdy jsme začali psát první řádky kódu, ze kterého se nakonec stala aplikace WhatsApp. Původní myšlenkou projektu bylo vytvořit aplikaci, která umožňuje dát vašim přátelům a dalším kontaktům vědět, co právě děláte. To bylo měsíce předtím, než jsme přidali posílání zpráv. První verze naší aplikace vypadala takhle:

Dokonce i poté, co jsme v létě roku 2009 přidali posílání zpráv, zachovali jsme v aplikaci WhatsApp funkci základního textového stavu. Každý rok, když jsme s Brianem plánovali budoucí projekty, vždy jsme mluvili o zlepšení a rozvoji původní funkce stavu, která umožňovala zveřejňovat pouze text.

A teď s potěšením oznamujeme, že shodou okolností v den 8. narozenin aplikace WhatsApp dne 24. února od základu měníme funkci stavu. Od dnešního dne zpřístupníme nový stav, který vám umožní sdílet s přáteli a kontakty obrázky a videa v aplikaci WhatsApp, a to jednoduše a bezpečně. Ano, dokonce i vaše aktualizace stavu jsou opatřeny koncovým šifrováním.

Přesně jako před osmi lety, kdy jsme spustili WhatsApp, tento nový a vylepšený stav vám umožní zůstat v kontaktu se svými přáteli, kteří používají WhatsApp. Nyní je můžete snadno informovat zábavným a jednoduchým způsobem. My všichni ve WhatsApp doufáme, že se vám nový stav bude líbit!

Jan Koum

Naším cílem pro službu WhatsApp bylo vždy pomoci co největšímu počtu lidí zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou a s těma, na kterých vám záleží. To znamená vytvářet službu, která je jednoduchá, snadno ovladatelná a přístupná bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Začali jsme se zprávami a skupinovými chaty. Pak jsme přidali hlasová volání. A udělali jsme to takovým způsobem, aby vše fungovalo na tisících kombinací zařízení a platforem po celém světě.

Dnes s radostí oznamujeme další krok v našem úsilí spájet lidi - WhatsApp videohovory. V následujících dnech bude moci více než miliarda uživatelů aplikace WhatsApp uskutečnit videohovory na zařízeních Android, iPhone nebo Windows Phone.

Tuto funkci představujeme, protože víme, že hlas a text někdy prostě nestačí. Nic nenahradí možnost vidět první kroky vašeho vnoučete nebo tvář vaší dcery, která odešla studovat do zahraničí. Chceme tyto možnosti komunikace zpřístupnit pro všechny, nejen pro ty, kteří si mohou dovolit nejdražší nové telefony nebo žijí v zemích s nejlepším mobilním pokrytím.

V průběhu let jsme dostali mnoho žádostí od našich uživatelů, kteří chtěli videohovory. Jsme rádi, že konečně můžeme tuto funkci nabídnout na celém světě. Děkujeme, že používáte WhatsApp a slibujeme, že budeme nadále každý den pracovat na zlepšení této služby.

Dnes přinášíme nové způsoby ozvláštnění a vylepšení fotografií a videí, které sdílíte se svou rodinou a přáteli po celém světě. S novými funkcemi fotoaparátu WhatsApp můžete nyní na fotky a videa psát nebo kreslit a také se můžete vyjádřit pomocí emotikonů.

Když zaznamenáte na svém telefonu novou fotografii nebo video nebo se rozhodnete sdílet fotku nebo video z telefonu, automaticky se vám zobrazí nové nástroje pro úpravu. Ať už nakreslíte velké červené srdce nebo přidáte své oblíbené emodži, abyste ukázali, jak moc vám někdo chybí - obrázek dokáže opravdu někdy říci více než tisíc slov. Zkuste přidat i text a změnit jeho barvu či styl.

Fotoaparát aplikace WhatsApp nyní podporuje čelní blesk, takže si můžete udělat dokonalou selfie fotku. Blesk rozjasní vaši obrazovku a zlepší kvalitu vaší fotky při slabém osvětlení a v noci. Také jsme přidali pohodlné přibližování a vzdalování při nahrávání videa. Stačí posunout prst nahoru a dolů a zvětšovat a zmenšovat obraz. Chcete-li rychle přepínat mezi předním a zadním fotoaparátem, dvakrát poklepejte na obrazovce.

Tyto nové funkce fotoaparátu zpřístupníme dnešním dnem na telefonech Android a brzy i na iPhonech. Doufáme, že nové funkce pro sdílení fotek a videí se vám zalíbí.

Dnes po čtyřech letech měníme Podmínky použití a Zásady ochrany osobních údajů aplikace WhatsApp. Děje se tak v rámci našich plánů pro testování možností komunikace lidí s firmami v následujících měsících. Aktualizované dokumenty také odrážejí skutečnost, že jsme se připojili ke společnosti Facebook, a že jsme v poslední době zavedli mnoho nových funkcí, jako koncové šifrování, WhatsApp volání a komunikační nástroje jako je WhatsApp pro web a pro desktop. Plné znění dokumentů si můžete přečíst zde. Všechny uživatele s nejnovějšími podporovanými verzemi naší aplikace informujeme o těchto změnách. Aplikace vás vyzve, abyste zvolili Souhlasím, pokud chcete nadále používat WhatsApp.

Lidé používají naši aplikaci na každodenní kontakt s přáteli a blízkými, na kterých jim záleží. A na tom se nic nemění. Ale jak jsme oznámili na začátku tohoto roku, chceme prozkoumat způsoby, jak byste mohli komunikovat s firmami, na kterých vám záleží, avšak nadále v uživatelském prostředí bez bannerových reklam třetích stran a spamu. Ať už je to zpráva z banky o možné podvodné transakci nebo oznámení o zpoždění letu, mnozí z nás tyto informace získávají jinými způsoby, včetně textových zpráv a telefonátů. My chceme v několika příštích měsících testovat tyto funkce. Abychom to však mohli udělat, je třeba aktualizovat naše Podmínky použití a Zásady ochrany osobních údajů.

Tyto dokumenty aktualizujeme i proto, aby bylo jasné, že jsme zavedli koncové šifrování. Když vy i lidé, se kterými si posíláte zprávy, používají nejnovější verzi aplikace WhatsApp, vaše zprávy jsou ve výchozím nastavení zašifrované. To znamená, že jste jediní lidé, kteří je mohou číst. Dokonce i když v nejbližších měsících dojde k bližší koordinaci s Facebookem, vaše šifrované zprávy zůstávají vašimi soukromými zprávami a nikdo jiný je nemůže číst. Ani WhatsApp, ani Facebook, ani nikdo jiný. Nebudeme zveřejňovat nebo sdílet vaše WhatsApp číslo s jinými, včetně Facebooku. A ani nadále nebudeme prodávat, sdílet nebo poskytovat vaše telefonní číslo inzerentům.

Bližší koordinace s Facebookem nám však umožní dělat věci, jak sbírat základní údaje o tom, jak často lidé používají naše služby, či lépe bojovat proti spamu ve službě WhatsApp. A pokud máte účet v systémech Facebooku, po jejich propojení s vaším telefonním číslem vám Facebook může nabídnout lepší návrhy přátelství a zobrazovat vám relevantnější reklamy. Může vám například zobrazit reklamu od společnosti, se kterou jste již spolupracovali, namísto takové, o které jste nikdy neslyšeli. Zde se můžete dozvědět více, včetně toho, jak kontrolovat používání svých údajů.

Naše víra v hodnotu soukromí při komunikaci je neotřesitelná a my nadále zůstaneme odhodláni poskytovat co nejrychlejší, nejjednodušší a nejspolehlivější prostředí v aplikaci WhatsApp. Jako vždy, děkujeme, že používáte WhatsApp, a těšíme se na vaše názory.

Už déle než rok lidé používají WhatsApp volání na rozhovory s přáteli a rodinou po celém světě. Je to skvělý způsob, jak zůstat v kontaktu, a to zejména když se spojujeme s lidmi v jiných zemích, nebo prostě když zprávy samy o sobě nestačí. Dnes přes WhatsApp probíhá více než 100 milionů hovorů denně - to je více než 1100 hovorů každou vteřinu! Vnímáme s pokorou skutečnost, že tolik lidí začalo využívat tuto funkci a jsme odhodláni ji v dalších měsících nadále vylepšovat.

Dnes představujeme desktopovou verzi naší aplikace, která vám umožní zůstat v kontaktu kdykoliv a kdekoliv, ať už na telefonu nebo na počítači v práci nebo doma. Naše počítačová aplikace je podobně jako WhatsApp Web jednoduše rozšířením vašeho telefonu: aplikace přebírá konverzace a zprávy z vašeho mobilního zařízení.

Nová desktopová aplikace je synchronizována s aplikací WhatsApp na vašem mobilním zařízení a je k dispozici pro Windows verze 8 a novější a Mac OS verze 10.9 a vyšší. Protože aplikace pracuje nativně na vašem počítači, budete mít podporu pro systémové oznámení na ploše, lepší klávesové zkratky a další funkce.

Pokud si chcete stáhnout aplikaci, otevřete ve svém počítačovém prohlížeči odkaz https://www.whatsapp.com/download. Pak otevřete aplikaci a za pomoci WhatsApp na telefonu naskenujte QR kód (hledejte WhatsApp Web v nabídce Nastavení).

Nová desktopová aplikace vám podobně jako WhatsApp Web umožní posílat si zprávy s přáteli a s rodinou, zatímco váš telefon si ponecháte v kapse.

Pro WhatsApp bylo vždy důležité co nejlépe zabezpečit vaše data a komunikaci. A proto dnes hrdě oznamujeme, že jsme dokončili technologický vývoj, který dělá z aplikace WhatsApp lídra v ochraně vaší soukromé komunikace: plné koncové šifrování. Pokud vaše kontakty a vy budete používat nejnovější verzi aplikace, každý váš hovor a každá odeslaná zpráva, fotka, video, soubor či hlasová zpráva budou nyní ve výchozím nastavení zabezpečeny koncovým šifrováním, a to i v skupinových chatech.

Vysvětlení je jednoduché: když odešlete zprávu, číst ji může jedině osoba nebo skupina, jejíž zprávu posíláte. Nikdo jiný nemůže zhlédnout obsah zprávy. Žádní kybernetičtí zločinci, žádní hackeři, žádné represivní režimy. Dokonce ani my. Koncové šifrování pomáhá udržet komunikaci přes WhatsApp v soukromí - téměř jako při osobním rozhovoru.

Pokud máte zájem dozvědět se detaily o tom, jak funguje koncové šifrování, zde si můžete přečíst dakší informace. Ale nejdůležitější je vědět, že zprávy opatřeny koncovým šifrováním mohou číst pouze vámi určení příjemci. A pokud používáte nejnovější verzi aplikace WhatsApp, pro šifrování vašich zpráv nemusíte udělat vůbec nic: koncové šifrování je výchozí a nepřetržitě zapnuté.

Žijeme ve světě, ve kterém je digitalizovaných víc našich dat než kdykoli předtím. Každý den sledujeme příběhy o citlivých záznamech, které byly odcizené nebo neoprávněně použité. A pokud se nebude nic řešit, v příštích letech bude rizikům útoků vystaveno ještě více informací a komunikací lidí. Koncové šifrování nás naštěstí chrání před touto zranitelností.

Šifrování je jedním z nejdůležitějších nástrojů vlád, firem a jednotlivců na podporu ochrany a bezpečnosti v digitálním věku. V těchto dnech zde máme mnoho diskusí o šifrování služeb a práci policie a bezpečnostních složek. I když uznáváme důležitost práce bezpečnostních složek při zajišťování bezpečnosti lidí, snahy o oslabení šifrování nesou v sobě riziko vystavení osobních informací a jejich zneužití kybernetickými zločinci, hackery a nebezpečnými státy.

I když je WhatsApp jen jednou z mála komunikačních platforem s výchozím zabudováním koncového šifrování pro všechny vaše úkony, očekáváme, že v konečném důsledku reprezentuje budoucnost osobní komunikace.

Snaha ochránit osobní komunikaci lidí je jedním ze základních přesvědčení, které zde, ve WhatsApp, máme. A pro mě je velmi osobní. Vyrůstal jsem v komunistickém režimu v SSSR a skutečnost, že tam lidé nemohli svobodně mluvit, je jedním z důvodů, proč se moje rodina přestěhovala do Spojených států.

Dnes po celém světě více než miliarda lidí využívá aplikaci WhatsApp na udržení kontaktu s přáteli a rodinami. A nyní může každý jeden z nich svobodně a bezpečně mluvit prostřednictvím WhatsApp.

Jan a Brian

Začátkem tohoto týdne uplynulo přesně sedm let od začátku služby WhatsApp. Byla to úžasná cesta a v nadcházejících měsících v ní budeme pokračovat s ještě silnějším důrazem na bezpečnostní funkce a nové způsoby udržení kontaktu s lidmi, na kterých vám záleží.

Výročí jsou také příležitostí ohlédnout se zpět. Když jsme spustili WhatsApp v roce 2009, používání mobilních telefonů bylo úplně jiné než dnes. App Store společnosti Apple měl jen několik měsíců a více než 70 procent prodaných smartphonů mělo operační systémy firem BlackBerry a Nokia. Méně než 25 procent mobilních zařízení mělo mobilní operační systémy společností Google, Apple a Microsoft, přičemž jejich podíl na dnešním trhu je 99,5 procent.

S výhledem na našich dalších sedm let bychom chtěli zaměřit naše úsilí na mobilní systémy, které využívá drtivá většina lidí. Proto do konce roku 2016 ukončíme podporu služby WhatsApp Messenger na následujících mobilních systémech:

 • BlackBerry OS a BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60
 • Android verze 2.1 a 2.2
 • Windows Phone 7
 • iPhone 3GS s iOS verze 6

Tyto mobilní telefony byly důležitou součástí našeho příběhu, ale nenabízejí potenciál potřebný na budoucí rozšíření funkcí aplikace WhatsApp.

Toto rozhodnutí vůbec nebylo lehké, ale bylo správné, protože nám umožní nabídnout lidem lepší způsoby na komunikaci s přáteli, rodinou a blízkými prostřednictvím WhatsApp. Pokud používáte některé ze zmíněných zařízení, doporučujeme vám před koncem roku 2016 upgrade na novější Android, iPhone, nebo Windows Phone, abyste mohli nadále používat službu WhatsApp.

AKTUALIZACE: Aplikaci WhatsApp nebude možné používat na následujících operačních systémech:

 • Nokia Symbian S60 po 30. červnu 2017
 • BlackBerry OS a BlackBerry 10 po 31. prosinci 2017
 • Windows Phone 8.0 a starší po 31. prosinci 2017
 • Nokia S40 po 31. prosinci 2018
 • Android verze 2.3.7 a starší po 1. únoru 2020

Upozornění: Protože pro tyto platformy již nebudeme produkt aktivně vyvíjet, některé funkce mohou přestat fungovat kdykoli.