WhatsApp Blog

Ponad miliard ludzi używa codziennie WhatsApp, aby utrzymywać kontakt z najbliższymi, rodziną i znajomymi. Z biegiem czasu coraz więcej osób korzysta z WhatsApp, aby komunikować się z firmami, które są dla nich ważne. Wiele interakcji ma obecnie miejsce, czy to składanie zamówienia w lokalnej piekarni, czy też przeglądanie najnowszych stylów sklepu odzieżowego. Jednak sposób, w jaki się to obecnie odbywa w WhatsApp jest bardzo prymitywny. Znane są nam historie sprzedawców, którzy utrzymują kontakt poprzez WhatsApp z setkami klientów, przy użyciu jednego smartfona. Ludzie są również niepewni, czy firmy w WhatsApp są autentycznie firmami, za które się podają. W nadchodzących miesiącach będziemy testować nowe funkcje, których celem będzie rozwiązanie tych problemów, jak również ułatwienie użytkownikom komunikacji z firmami, do których chcą oni mieć dostęp przez WhatsApp. Nasze podejście jest proste - chcemy wdrożyć w życie to, czego nauczyliśmy się podczas ułatwiania komunikacji wszystkim ludziom dotychczas, aby ułatwić komunikację z firmami, które są dla ludzi istotne.

Zdajemy sobie sprawę, iż różne firmy mają różne potrzeby. Na przykład, firmy potrzebują oficjalnej obecności, czyli zweryfikowanego profilu, aby można je było odróżnić od innych osób oraz łatwiejszych sposobów odpowiadania na wiadomości. Obecnie budujemy i testujemy nowe narzędzia, w postaci darmowej aplikacji WhatsApp Business dla małych firm oraz rozwiązanie dla przedsiębiorstw, dla większych firm, operujących na szeroką skalę z globalną bazą klientów, takich jak linie lotnicze, banki czy firmy handlu elektronicznego. Firmy te będą w stanie korzystać z naszych rozwiązań, aby dostarczać swoim klientom powiadomienia, takie jak godziny lotu, potwierdzenia dostarczenia czy inne aktualizacje.

Kiedy tylko ktoś komunikuje się z globalnymi firmami czy też lokalnymi, oczekiwania od WhatsApp są takie, aby aplikacja była szybka, rzetelna i bezpieczna. Podczas fazy testowej, będziemy uważnie słuchać opinii oraz będziemy dzielić się dalszymi informacjami, kiedy tylko nasze narzędzia dostępne będą na szerszą skalę. Ważne jest dla nas to, aby dobrze się za wszystko wziąć i z rozwagą dostarczać nowe doświadczenia dla firm i użytkowników. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

W zeszłym roku podzieliliśmy się nowiną, że miliard osób na całym świecie korzysta z WhatsApp każdego miesiąca. Teraz jesteśmy dumni i podekscytowani, że miliard ludzi kontaktuje się z bliskimi poprzez WhatsApp każdego dnia.

Czy to dzięki wysyłaniu spersonalizowanych zdjęć i filmów, połączeniom wideo, czy aktualizacji statusów, komunikacja poprzez WhatsApp nigdy nie była łatwiejsza ani bardziej osobista. Czujemy się zaszczyceni, że tyle ludzi wybiera nasze nowe funkcje, aby łączyć się z najbliższymi w swój szczególny sposób.

Podczas gdy świętujemy ten krok milowy, jesteśmy również zmotywowani bardziej niż kiedykolwiek do tworzenia dla Was nowych, użytecznych funkcji. Wszystko to pozostając łatwymi w obsłudze i godnymi zaufania. Dziękujemy za nieustanne wsparcie.

Zaledwie osiem lat temu, w lutym 2008 r., zaczęliśmy pisać pierwsze linijki kodu, który w końcu stał się WhatsApp. Początkowym pomysłem stojącym u podstaw naszego przedsięwzięcia, było utworzenie aplikacji, za pomocą której możliwe jest podzielenie się ze znajomymi co słychać. Miało to miejsce na miesiące przed dodaniem opcji wymieniania wiadomości. Pierwsza wersja naszej aplikacji wyglądała tak:

Nawet po dodaniu opcji wiadomości w lecie 2009 r., nadal utrzymaliśmy podstawową funkcjonalność statusu WhatsApp jako "tylko tekst". Co roku, kiedy Brian i ja planujemy nad czym mamy pracować, od zawsze rozmawialiśmy o ulepszeniu statusu i rozwinięciu początkowej formy "tylko tekst".

Z radością ogłaszamy, co zbiega się z naszymi ósmymi urodzinami WhatsApp, że odświeżamy naszą funkcję statusu. To dzisiaj właśnie wchodzi w życie aktualizacja statusu, dzięki której możliwe jest udostępnianie zdjęć oraz filmów dla znajomych i kontaktów WhatsApp w łatwy i bezpieczny sposób. Tak, nawet Twoje aktualizacje statusu są w pełni szyfrowane.

Tak jak osiem lat temu, kiedy założyliśmy WhatsApp, ta nowa i wzbogacona funkcja statusu pomoże Ci z łatwością informować Twoich znajomych, którzy używają WhatsApp o tym, co u Ciebie słychać. My wszyscy tu w WhatsApp mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasza nowa funkcja!

Jan Koum

Od początku naszym celem w WhatsApp była pomoc tak wielu ludziom, jak to możliwe, komunikować się z rodziną i przyjaciółmi. Oznacza to tworzenie produktu, który jest prosty w obsłudze i dostępny bez względu na to, gdzie jesteś. Zaczęliśmy od wiadomości i czatów grupowych. Potem dodaliśmy Połączenia WhatsApp. Zrobiliśmy to w sposób, który działa na tysiącach urządzeniach i platformach na całym świecie.

Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić następny krok w zbliżaniu do siebie ludzi - Połączenia wideo WhatsApp. W ciągu kilku następnych dni, ponad miliard użytkowników WhatsApp będzie mogło wykonywać połączenia wideo na telefonach typu Android, iPhone i Windows Phone.

Wprowadzamy tę funkcję, ponieważ wiemy, że czasem głos lub tekst nie wystarczą. Nic nie zastąpi oglądania pierwszych kroków Twoich wnuków, lub twarzy Twojej córki, kiedy studiuje za granicą. My chcemy aby takie możliwości były dostępne dla każdego, nie tylko dla tych, których stać na najnowsze telefony i którzy żyją w krajach z najlepszymi sieciami komórkowymi.

Przez lata nasi użytkownicy prosili nas o stworzenie połączeń wideo i cieszymy się, że w końcu możemy je zaoferować światu. Dziękujemy, że korzystacie z WhatsApp i obiecujemy pracować ciężko każdego dnia nad udoskonalaniem naszych usług.

Dzisiaj wprowadzamy nowe sposoby na modyfikację i personalizację zdjęć i filmów, którymi dzielisz się z rodziną i przyjaciółmi. Z nowym aparatem WhatsApp możesz teraz rysować po swoich zdjęciach i filmach, jak również dodawać emotikony, aby lepiej wyrazić emocje.

Kiedy robisz zdjęcie lub nagrywasz wideo, lub przesyłasz te, które już są na Twoim telefonie, automatycznie zobaczysz nowe narzędzia edycji. Czy narysujesz wielkie czerwone serce, aby pokazać komuś jak za nim tęsknisz, czy wstawisz swoje ulubione emotikony - obraz czasem naprawdę znaczy więcej niż tysiąc słów. Spróbuj dodać również tekst zmieniając kolor i czcionkę.

Aparat WhatsApp obsługuje teraz przednią lampę błyskową, tak że możesz teraz robić perfekcyjne selfie nawet w nocy lub przy słabym świetle. Funkcja ta rozjaśni Twój ekran i poprawi jakość zdjęcia. Dodaliśmy także wygodną funkcję zoom przy nagrywaniu filmów - po prostu przesuń palcem w górę i w dół, aby przybliżyć i oddalić. Możesz też szybko zmienić widok aparatu, jeśli stukniesz dwa razy w ekran.

Te nowe funkcje aparatu bedą dostępne na telefony Android od dzisiaj a na iPhony wkrótce. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam te funkcje przy następnym wysyłaniu zdjęcia.

Dzisiaj uaktualniamy Regulamin i Politykę Prywatności WhatsApp po raz pierwszy od czterech lat. Jest to częścią naszych planów testowania komunikacji użytkowników z biznesami, które planujemy na nadchodzące miesiące. Uaktualnione dokumenty również odzwierciedlają, że dołączyliśmy do Facebooka, i że wprowadziliśmy wiele nowych funkcji takich jak pełne szyfrowanie, Połączenia WhatsApp, i komunikatory WhatsApp dla przeglądarek i na pulpit. Całość dokumentów możesz przeczytać tutaj. Powiadamiamy wszystkich, którzy używają wersji obsługiwanych WhatsApp o tych zmianach, i prosimy o zaakceptowanie nowego regulaminu poprzez naciśnięcie "Akceptuję".

Ludzie używają naszej aplikacji codziennie, aby kontaktować się ze znajomymi i najbliższymi i to się nigdy nie zmieni. Jednak tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej chcemy znaleźć sposób na komunikację z biznesami, które też są dla Was ważne, lecz wciąż bez reklamowych banerów od osób trzecich i spamów. Mogą to być wiadomości z Twojego banku o potencjalnie nielegalnej transakcji, lub powiadomienie od linii lotniczych o opóźnionym locie. Większość z nas dostaje takie wiadomości poprzez SMS, lub telefonicznie. My chcemy przetestować sposoby na podobną komunikację, i aby to zrobić, musieliśmy uaktualnić nasz Regulamin i Politykę Prywatności.

Uaktualniamy te dokumenty także po to, by zaznaczyć wprowadzenie pełnego szyfrowania. Kiedy Ty i osoby, z którymi się komunikujesz używacie ostatniej wersji WhatsApp, Wasze wiadomości są automatycznie kodowane, co oznacza, że tylko Wy możecie je odczytać. Nawet teraz, kiedy współpracujemy ściślej z Facebookiem, Wasze zakodowane wiadomości pozostają Wasze i nikt inny nie może ich odczytać. Ani WhatsApp, ani Facebook, ani nikt inny. Nie będziemy publikować lub udostępniać Twojego numeru innym, nawet na Facebooku, jak również nie sprzedamy, udostępnimy lub damy informacje o Twoim numerze agencjom reklamowym.

Dzięki współpracy z Facebookiem będziemy mogli śledzić podstawowe dane o tym jak często ludzie używają naszej usługi i lepiej zwalczać spam. Poprzez połączenie Twojego numeru z systemami Facebooka, Facebook będzie oferować trafniejsze sugestie znajomych i ogłoszenia, jeśli posiadasz konto w tym serwisie. Na przykład możesz zobaczyć reklamę firmy, z którą już współpracujesz, niż takiej, o której nigdy nie słyszałeś(aś). Więcej informacji i jak kontrolować użycie Twoich danych znajdziesz tutaj.

Nasza wiara w wartość osobistej komunikacji jest niezachwiana, dlatego pozostajemy wierni tworzeniu najszybszej, najprostszej i niezawodnej aplikacji. Jak zwykle czekamy na Wasze opinie i dziękujemy za korzystanie z WhatsApp.

Już przez ponad rok ludzie używają Połączeń WhatsApp, aby rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie. To wspaniały sposób na utrzymanie kontaktu, szczególnie w przypadku kontaktów z zagranicą, lub kiedy wiadomość tekstowa to po prostu za mało. Każdego dnia wykonywanych jest ponad 100 milionów Połączeń WhatsApp - to ponad 1100 połączeń na sekundę! Jesteśmy zaszczyceni, że tyle osób uważa tę funkcję za pożyteczną, i zobowiązujemy się ją ulepszyć w nadchodzących miesiącach.

Dzisiaj przedstawiamy komputerową wersję aplikacji, aby dostarczyć Wam nowy sposób umożliwiający pozostanie w kontakcie zawsze i wszędzie - w telefonie czy w komputerze, czy to w pracy czy w domu. Tak jak WhatsApp Web, komputerowa wersja aplikacji jest po prostu przedłużeniem aplikacji w telefonie: aplikacja w komputerze odzwierciedla konwersacje i wiadomości z telefonu.

Aplikacja komputerowa dostępna jest dla systemów operacyjnych Windows 8+ oraz Mac OS 10.9+ i synchronizuje się z Twoim telefonem. Ze względu na to, że aplikacja obsługiwana jest przez komputer, dostępne są powiadomienia komputera, skróty klawiszowe oraz inne funkcje.

Aby pobrać komputerową wersję aplikacji, odwiedź https://www.whatsapp.com/download z przeglądarki w swoim komputerze. Następnie otwórz aplikację i zeskanuj kod QR przy użyciu WhatsApp w telefonie (poszukaj WhatsApp Web w Ustawieniach).

Tak jak WhatsApp Web, komputerowa wersja aplikacji pozwala Ci wymieniać wiadomości z rodziną i znajomymi, podczas gdy Twój telefon pozostaje w kieszeni.

W WhatsApp priorytetem zawsze było zapewnienie bezpieczeństwa danych i komunikacji. Dzisiaj z dumą ogłaszamy, że zakończyliśmy techniczny rozwój, który stwarza WhatsApp liderem w zabezpieczaniu prywatnej komunikacji: pełne szyfrowanie. Od teraz, kiedy zarówno Ty, jaki i Twóje kontakty użytkują najnowszej wersji aplikacji, każde wykonane połączenie, każda wysyłana wiadomość, zdjęcie, film, plik czy wiadomość głosowa są domyślnie w pełni zaszyfrowane, również w czatach grupowych.

Idea jest prosta: kiedy wysyłasz wiadomość, osobą odczytującą Twoją wiadomość powinien być jedynie jej odbiorca bądź grupa, z którą się komunikujesz. Nikt nie jest w stanie zobaczyć Twojej wiadomości; ani cyberprzestępcy, ani hakerzy, ani represyjne reżimy. Nawet my. Pełne szyfrowanie pomaga zapewnić prywatność komunikacji przez WhatsApp, tak jakby wrażenie rozmowy twarzą w twarz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa pełne szyfrowanie, przeczytaj tutaj. Jednak najważniejszą informacją jest to, że w pełni zaszyfrowane wiadomości mogą być odczytane jedynie przez zamierzonych przez Ciebie odbiorców. Jeśli posiadasz najnowszą wersję aplikacji, nie musisz nic robić, aby zaszyfrować swoje wiadomości: pełne szyfrowanie jest zawsze włączone.

Żyjemy w świecie, w którym nasze dane są zdigitalizowane bardziej niż kiedykolwiek. Codziennie czytamy historie o wykradzeniu poufnych informacji czy ich przecieku. Jeśli nic się nie zrobi, w nadchodzących latach coraz więcej cyfrowych danych i komunikacji narażonych będzie na ataki. Na szczęście pełne szyfrowanie chroni nas przed takimi lukami.

Szyfrowanie to jedno z najważniejszych narzędzi, jakie są w posiadaniu rządów, firm i osób prywatnych w celu promowania bezpieczeństwa i ochrony w nowej erze cyfrowej. Ostatnio doszło do wielu dyskusji na temat zaszyfrowanych usług i pracy organów ścigania. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rola organów ścigania w zapewnianiu bezpieczeństwa, jednak wysiłki w osłabieniu szyfrowania powodują ryzyko narażenia informacji wszystkich osób na nadużycia ze strony cyberprzestępców czy hakerów.

WhatsApp jest jedną z niewielu platform do komunikacji z wbudowanym pełnym szyfrowaniem w każde działanie użytkowników i oczekujemy, że reprezentujemy przyszłość osobistej komunikacji.

Chęć ochrony osobistej komunikacji to jedno z najważniejszych założeń WhatsApp, a dla mnie wręcz jest kwestią osobistą. Dorastałem w ZSSR za czasów komunizmu i brak swobody komunikacji był jednym z powodów, dla których moja rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj ponad miliard osób posługuje się WhatsApp, aby utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi na całym świecie. I teraz każda z tych osób może swobodnie i bezpiecznie rozmawiać przez WhatsApp.

Jan i Brian

Na początku tego tygodnia aplikacja WhatsApp skończyła 7 lat. Lata te stanowiły dla nas niezwykłą podróż. W następnych miesiącach będziemy kłaść jeszcze większy nacisk na funkcje zabezpieczeń i na sposoby utrzymywania kontaktu z ważnymi dla Was ludźmi.

Rocznice są dobrą okazją, aby spojrzeć w przeszłość. W 2009 r., kiedy to założyliśmy WhatsApp, użycie telefonów komórkowych wyglądało zupełnie inaczej niż w dniu dzisiejszym. Aplikacja App Store firmy Apple miała wówczas zaledwie kilka miesięcy. Prawie 70% smartfonów w sprzedaży wówczas posiadało system operacyjny oferowany przez BlackBerry i Nokię. Mobilne systemy operacyjne oferowane przez Google, Apple i Microsoft - które obecnie stanowią 99,5% sprzedaży - wówczas znajdowały się w mniej niż 25% telefonów dostępnych na rynku.

Patrząc na następne 7 lat chcemy skoncentrować nasze wysiłki na platformach komórkowych używanych przez znaczną większość osób. W związku z tym, pod koniec roku 2016 zakończymy obsługę dla WhatsApp Messenger w następujących typach telefonów:

 • BlackBerry OS i BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60
 • Android 2.1 i Android 2.2
 • Windows Phone 7
 • iPhone 3GS/iOS 6

Telefony te stanowią ważną część naszej historii, jednak nie oferują już możliwości, jakich potrzebujemy do poszerzania funkcjonalności naszej aplikacji w przyszłości.

Była to dla nas ciężka decyzja, jednak konieczna, aby oferować użytkownikom możliwości coraz to lepszych sposobów utrzymywania kontaktu z rodziną, znajomymi i ukochanymi za pomocą WhatsApp. Jeśli używasz któregoś ze wspomnianych telefonów, polecamy aby zdecydować się na któryś z nowszych modeli telefonów typu Android, iPhone czy Windows Phone przed końcem 2016 r., aby kontynuować użytkowanie WhatsApp.

AKTUALIZACJA: Nie będzie więcej można korzystać z WhatsApp na telefonach typu:

 • Nokia Symbian S60 po 30 czerwca 2017
 • BlackBerry OS i BlackBerry 10 po 31 grudnia 2017
 • Windows Phone 8.0 i starszych po 31 grudnia 2017
 • Nokia S40 po 31 grudnia 2018
 • Android 2.3.7 i starszych po 1 lutego 2020

Zauważ: Niektóre funkcje mogą przestać działać, ponieważ nie zajmujemy się już aktywnie rozwojem na tych telefonach.