WhatsApp Blog

Skupiny hrajú dôležitú rolu v používaní aplikácie WhatsApp - či už spájajú rodinných príslušníkov žijúcich po celom svete alebo priateľov z detstva, s ktorými ste v priebehu rokov zostali v kontakte. Skupiny v aplikácii WhatsApp často spájajú tiež ľudí, ktorí sa napríklad práve stali rodičmi a hľadajú podporu u iných v podobnej situácii, organizované študijné skupiny, ale napríklad aj predstaviteľov miest, ktorí využívajú skupiny aplikácie WhatsApp na koordináciu pomoci po prírodných katastrofách. Dnes prinášame nové zlepšenia pre spravovanie týchto skupín.

Čo je nové

 • Opis skupiny: Krátka propagácia pod informáciami o skupine umožňuje zverejniť poslanie, pravidlá alebo ciele skupiny. Keď sa nová osoba pripojí k skupine, popis sa zobrazí v hornej časti chatu.
 • Ovládacie prvky pre správcov: V nastaveniach skupiny teraz ponúkame ovládacie prvky, ktoré umožňujú správcom obmedziť, kto môže zmeniť tému, ikonu a popis skupiny.
 • Zameškané skupinové chaty: Keď ste dlhšie mimo skupinového chatu, rýchlo môžete dobehnúť správy, v ktorých vás spomenuli alebo ktoré sú odpoveďami na vaše správy - stačí klepnúť na nové tlačidlo @, ktoré sa zobrazí v pravom dolnom rohu chatu.
 • Vyhľadávanie účastníkov: Vďaka vyhľadávaniu na stránke informácií o skupine môžete ľahko nájsť ktoréhokoľvek účastníka.
 • Správcovia teraz môžu odobrať iným účastníkom skupiny status správcu a zakladateľov skupín už nie je možné odobrať z ich skupín.

Zaviedli sme takisto opatrenia zabraňujúce opakovane pridávať do skupín účastníkov, ktorí ich opustili. Tieto funkcie majú už dnes k dispozícii používatelia zariadení Android a iPhone. Dúfame, že sa vám tieto nové vylepšenia zapáčia!

V budúcom mesiaci Európska únia aktualizuje svoje nariadenie o ochrane osobných údajov. Toto bude vyžadovať väčšiu transparentnosť v procese používania používateľských informácií online. WhatsApp aktualizuje Podmienky používania a Zásady ochrany osobných údajov, do ktorých sa premietajú požiadavky Všeobecného nariadenia o ochrane údajov (angl. General Data Protection Regulation resp. GDPR).

Touto aktualizáciou nežiadame o nové práva na zhromažďovanie osobných informácií. Naším cieľom je jednoducho vysvetliť, ako používame a chránime tie informácie, ktoré o vás máme. V tejto súvislosti chceme zdôrazniť niekoľko vecí:

 • WhatsApp v Európe: Spoločnosť WhatsApp založila v Európskej únii subjekt, ktorý vám poskytne svoje služby a naplní nové štandardy transparentnosti v ochrane súkromia používateľov.
 • Zdieľanie údajov: V súčasnosti nezdieľame informácie o účte s cieľom zlepšiť vašu používateľskú skúsenosť s produktmi a reklamami na Facebooku. Ako sme už v minulosti povedali, v budúcnosti chceme užšie spolupracovať s inými spoločnosťami Facebooku. O rozvoji našich plánov vás budeme priebežne informovať.
 • Bezpečné používanie WhatsApp: Keď dostaneme hlásenia o nevhodnom správaní používateľa, ktorý posiela nechcené správy (spam alebo správy so škodlivým obsahom) v službe WhatsApp alebo prostredníctvom Facebooku, tieto informácie zdieľame, aby sme mohli podniknúť patričné kroky vrátane zablokovania oboch služieb. Viac informácií o tom, ako bezpečne používať WhatsApp, nájdete na stránke WhatsApp, v časti s bezpečnostnými tipmi.

Vaše súkromie a bezpečnosť sú pre WhatsApp veľmi dôležité. Každá správa či hovor sú zabezpečené šifrovaním počas celého spojenia tak, aby WhatsApp ani tretie strany nemohli čítať vaše chaty alebo počúvať vaše hovory. V nadchádzajúcich týždňoch si budete môcť stiahnuť a zobraziť informácie, ktoré o vás máme. Táto funkcia bude sprístupnená pre všetkých našich používateľov na celom svete v najnovšej verzii aplikácie. Ak chcete získať viac informácií, kliknite sem.

Uvítame vaše pripomienky a ďakujeme vám za používanie WhatsApp!

Ľudia na Slovensku a všade na svete používajú aplikáciu WhatsApp na spojenie s firmami, o ktoré sa zaujímajú - od online spoločností s predajom detského oblečenia v Skalici až po obchod s pneumatikamimi v Humennom. Aplikácia WhatsApp bola vyvinutá pre ľudí a preto chceme zlepšiť ich skúsenosti s obchodmi a firmami. Napríklad tým, že firmám uľahčíme komunikáciu so zákazníkmi - oddelením firemnej komunikácie a osobných správ a vytvorením oficiálnej prezentácie.

Takže dnes spúšťame WhatsApp Business pre Android - bezplatnú aplikáciu pre malé spoločnosti. Naša nová aplikácia uľahčí spoločnostiam prepojenie so zákazníkmi a pre 1,3 miliardy našich používateľov vytvorí pohodlnejšiu komunikáciu so spoločnosťami, ktoré sú pre nich dôležité. Ponúka nasledovné výhody:

 • Profily spoločnosti: Pomôžte svojim zákazníkom a poskytnite užitočné informácie ako popis činnosti, emailové adresy, sídla a webové stránky.
 • Nástroje na odosielanie správ: Ušetrite čas pomocou nástrojov na odosielanie inteligentných správ - rýchle odpovede poskytujú okamžité reakcie na často kladené otázky, pozdravy predstavujú zákazníkom vašu spoločnosť a prostredníctvom správ v neprítomnosti im môžete oznámiť, že ste zaneprázdnení.
 • Štatistika správ: Sledujte jednoduché štatistiky o tom, koľko vašich správ bolo napríklad prečítaných, aby ste videli, čo zaberá.
 • WhatsApp Web: Odosielajte a prijímajte správy v aplikácii WhatsApp Business cez svoj počítač.
 • Typ účtu: Ľudia budú vedieť, že komunikujú so spoločnosťou, pretože váš účet bude vedený ako firemný účet. Neskôr, keď sa potvrdí, že telefónne číslo účtu zodpovedá firemnému telefónnemu číslu, budú niektoré firmy mať status potvrdeného účtu.

Ľudia môžu naďalej používať štandardnú aplikáciu WhatsApp ako obvykle - nie je potrebné stiahnuť nič nové. A budú mať naďalej plnú kontrolu nad správami, ktoré dostávajú, s možnosťou zablokovať ľubovoľné číslo vrátane čísel spoločností a takisto budú mať možnosť nahlasovať spam.

Viac ako 80% malých podnikov v Indii a Brazílii tvrdí, že spoločnosť WhatsApp im už dnes pomáha komunikovať so zákazníkmi a rozvíjať ich podnikanie (Zdroj: Morning Consult study). A aplikácia WhatsApp Business uľahčí ľuďom jednoduchú a vzájomne výhodnú komunikáciu so spoločnosťami.

Aplikácia WhatsApp Business je dnes k dispozícii a je zadarmo na stiahnutie v obchode Google Play v Indonézii, Taliansku, Mexiku, v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a v Spojených štátoch amerických. A aplikácia bude v priebehu niekoľkých týždňov sprístupnená po celom svete. A toto je len začiatok!

Starting today you can now delete messages you sent by mistake — whether to one person or an entire group. Here's how it works: tap and hold on the message, choose "Delete," and then "Delete for everyone." You have seven minutes to delete the message after it's sent.

This feature is rolling out for users around the world on the latest versions of iPhone, Android, Windows Phone as well as desktop. Both you and the message recipient must be using the latest version of WhatsApp for the message to be successfully deleted.

You can learn more in our FAQs for Android, iPhone, and Windows Phone.

Dnes spúšťame novú funkciu, ktorá vám umožní zdieľať aktuálnu polohu s rodinou alebo priateľmi v reálnom čase. Či už sa idete stretnúť s priateľmi, informujete svojich blízkych o tom, že ste v bezpečí alebo zdieľate priebeh svojej cesty do práce a späť domov, funkcia Aktuálna poloha vám umožní jednoducho a bezpečne dať ostatným vedieť, kde sa nachádzate. Táto funkcia je šifrovaná počas celého spojenia a poskytuje vám možnosť ovládať, s kým sa podelíte o svoju aktuálu polohu a na ako dlho. Zdieľanie aktuálnej polohy môžete kedykoľvek vypnúť alebo nechať automaticky ukončiť po vypršaní zvolenej doby zdieľania.

Funguje to nasledovne: otvorte chat s osobou alebo so skupinou, s ktorou chcete zdieľať aktuálnu polohu. Keď klepnete na ikonu Pripojiť, v ponuke Poloha je nová možnosť - Zdieľať aktuálnu polohu. Zvoľte si dobu zdieľania a klepnite na ikonu Odoslať. Každá osoba v chate si bude môcť zobraziť vašu polohu v reálnom čase na mape. Ak v skupine zdieľa svoju aktuálnu polohu viac ako jedna osoba, všetky polohy budú viditeľné na tej istej mape.

Funkcia Aktuálna poloha je k dispozícii v systémoch Android a iPhone a bude spustená v nasledujúcich týždňoch. Dúfame, že sa vám zapáči.

Viac ako 1 miliarda ľudí používa aplikáciu WhatsApp na komunikáciu so svojimi rodinami a priateľmi. Stále viac ľudí používa WhatsApp aj na komunikáciu so spoločnosťami, o ktoré majú záujem. Veľa z týchto prepojení sa uskutočňuje každodenne, či už pri odoslaní objednávky do miestnej pekárne alebo pri prezeraní najnovších trendov v odevných obchodoch. Avšak spôsob, akým sa to teraz deje, je dosť nepraktický. Vypočuli sme si príbehy predajcov, ktorí používajú aplikáciu WhatsApp na jednom smartfóne a komunikujú so stovkami zákazníkov. Takisto sme si vypočuli príbehy ľudí, ktorí si nie sú istí, či firma, s ktorou cez službu WhatsApp komunikujú, je skutočná. V najbližších mesiacoch budeme testovať nové funkcie, ktoré si kladú za cieľ vyriešiť niektoré z týchto problémov a uľahčiť komunikáciu ľudí s firmami, s ktorými chcú byť v kontakte cez aplikáciu WhatsApp. Náš prístup je jednoduchý - chceme uplatniť to, čo sme sa naučili, keď sme pomáhali pri vzájomnom prepájaní ľudí, na pomoc pri prepájaní ľudí s firmami, ktoré sú pre nich dôležité.

Uvedomujeme si, že firmy môžu mať veľa rôznych potrieb. Chcú sa napríklad oficiálne prezentovať - cez overený profil, prostredníctvom ktorého ich ľudia môžu identifikovať a rozpoznať od inej osoby. A takisto chcú jednoduchší spôsob distribúcie odpovedí na prijaté správy. Prostredníctvom bezplatnej aplikácie WhatsApp Business vytvárame a testujeme nové nástroje pre malé firmy. Pre väčšie spoločnosti s globálnou pôsobnosťou a zákazníkmi po celom svete, ako sú letecké spoločnosti, stránky elektronického obchodu a banky, testujeme a vyvíjame komplexné podnikové riešenia. Tieto firmy budú môcť využiť naše riešenia na poskytovanie užitočných oznámení pre svojich zákazníkov - časy odletov, potvrdenia o doručení a ďalšie informácie.

Či už niekto komunikuje s firmou z vedľajšieho domu alebo s firmou z opačného konca sveta, ľudia očakávajú, že služba WhatsApp bude rýchla, spoľahlivá a bezpečná. Počas testovacej fázy budeme pozorne počúvať spätnú väzbu a informovať verejnosť o širšej dostupnosti týchto nástrojov. Je dôležité, aby sme tieto nové nástroje pre firmy a pre našich používateľov zaviedli premyslene a správne. Ďalšie informácie nájdete v tomto článku Najčastejších otázok.

Len minulý rok sme zverejnili príspevok o tom, že jedna miliarda ľudí na celom svete používa WhatsApp každý mesiac. Dnes s nadšením a hrdosťou oznamujeme, že jedna miliarda ľudí na celom svete používa WhatsApp denne na komunikáciu so svojou rodinou a priateľmi.

Či už ide o zasielanie fotiek a videí, spojenie cez videohovory alebo priebežné informovanie priateľov počas celého dňa prostredníctvom aktualizácií statusu, komunikácia cez WhatsApp nikdy nebola jednoduchšia a osobnejšia. Ceníme si, že toľko ľudí využíva tieto nové funkcie svojím vlastným spôsobom na prepojenie s prateľmi.

Pri oslave tohto míľnika sa zaväzujeme viac než kedykoľvek predtým prinášať vám viac užitočných funkcií, a zároveň naďalej poskytovať spoľahlivosť, jednoduchosť a bezpečnosť, ktorú očakávate v službe WhatsApp. Ďakujeme za vašu stálu podporu.

 

Bolo to práve pred ôsmimi rokmi vo februári 2009, kedy sme začali písať prvé riadky kódu, z ktorého sa nakoniec stala aplikácia WhatsApp. Pôvodnou myšlienkou projektu bolo vytvoriť aplikáciu, ktorá umožňuje dať vašim priateľom a ďalším kontaktom vedieť, čo práve robíte. To bolo mesiace predtým, než sme pridali posielanie správ. Prvá verzia našej aplikácie vyzerala takto:

Dokonca aj potom, ako sme pridali v lete roku 2009 posielanie správ, zachovali sme v aplikácii WhatsApp funkciu základného textového statusu. Každý rok, keď sme s Brianom plánovali budúce projekty, vždy sme hovorili o zlepšení a rozvoji pôvodnej funkcie statusu, ktorá umožňovala zverejňovať len text.

A teraz s potešením oznamujeme, že zhodou okolností v deň 8. narodenín aplikácie WhatsApp dňa 24. februára od základu meníme funkciu statusu. Od dnešného dňa sprístupníme nový status, ktorý vám umožní zdieľať s priateľmi a kontaktmi obrázky a videá v aplikácii WhatsApp, a to jednoducho a bezpečne. Áno, dokonca aj vaše aktualizácie statusu sú šifrované počas celého spojenia.

Presne ako pred ôsmimi rokmi, keď sme spustili WhatsApp, táto nová a vylepšená funkcia statusu vám umožní zostať v kontakte so svojimi priateľmi, ktorí používajú WhatsApp. Teraz ich môžete ľahko informovať zábavným a jednoduchým spôsobom. My všetci vo WhatsApp dúfame, že sa vám nový status bude páčiť!

Jan Koum

Naším cieľom pre službu WhatsApp bolo vždy pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí zostať v kontakte s priateľmi, rodinou a s tými, na ktorých im záleží. To znamená vytvárať službu, ktorá je jednoduchá, ľahko ovládateľná a prístupná bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Začali sme so správami a skupinovými chatmi. Potom sme pridali hlasové volania. A spravili sme to takým spôsobom, aby všetko fungovalo na tisícoch kombinácií zariadení a platforiem po celom svete.

Dnes s radosťou oznamujeme ďalší krok v našom úsilí spájať ľudí - WhatsApp videohovory. V nasledujúcich dňoch bude môcť viac než miliarda používateľov aplikácie WhatsApp uskutočniť videohovory na zariadeniach Android, iPhone alebo Windows Phone.

Túto funkciu predstavujeme, pretože vieme, že hlas a text niekedy jednoducho nestačia. Nič nenahradí možnosť vidieť prvé kroky vášho vnúčaťa, či tvár vašej dcéry, ktorá odišla študovať do zahraničia. Chceme tieto možnosti komunikácie sprístupniť pre všetkých, nie len pre tých, ktorí si môžu dovoliť najdrahšie nové telefóny alebo žijú v krajinách s najlepším mobilným pokrytím.

V priebehu rokov sme dostali mnoho žiadostí od našich používateľov, ktorí chceli videohovory. Sme radi, že konečne môžeme túto funkciu ponúknuť na celom svete. Ďakujeme, že používate WhatsApp a sľubujeme, že budeme naďalej každý deň pracovať na zlepšení tejto služby.

Dnes prinášame nové spôsoby ozvláštnenia a vylepšenia fotografií a videí, ktoré zdieľate so svojou rodinou a priateľmi po celom svete. S novými funkciami fotoaparátu WhatsApp môžete teraz na fotky a videá písať alebo kresliť a takisto sa môžete vyjadriť použitím emotikonov.

Keď zaznamenáte na svojom telefóne novú fotku alebo video alebo sa rozhodnete zdieľať fotku alebo video z telefónu, automaticky sa vám zobrazia nové nástroje na úpravu. Či už nakreslíte veľké červené srdce alebo pridáte svoje obľúbené emoji, aby ste ukázali, ako veľmi vám niekto chýba - obrázok dokáže niekedy povedať naozaj viac než tisíc slov. Skúste pridať aj text a zmeniť farbu písma či štýl.

Fotoaparát aplikácie WhatsApp teraz podporuje čelný blesk, takže si môžete spraviť dokonalú selfie fotku. Blesk rozjasní vašu obrazovku a zlepší kvalitu vašej fotky pri slabom osvetlení a v noci. Tiež sme pridali pohodlné približovanie a vzďaľovanie pri nahrávaní videa. Stačí posunúť prst nahor a nadol a zväčšovať a zmenšovať obraz. Ak chcete rýchlo prepínať medzi predným a zadným fotoaparátom, dva razy poklepte na obrazovke.

Tieto nové funkcie fotoaparátu sprístupníme dnešným dňom na telefónoch Android a čoskoro aj na iPhonoch. Dúfame, že nové funkcie na zdieľanie fotiek a videí sa vám zapáčia.