WhatsApp Blog

Viac ako 1 miliarda ľudí používa aplikáciu WhatsApp na komunikáciu so svojimi rodinami a priateľmi. Stále viac ľudí používa WhatsApp aj na komunikáciu so spoločnosťami, o ktoré majú záujem. Veľa z týchto prepojení sa uskutočňuje každodenne, či už pri odoslaní objednávky do miestnej pekárne alebo pri prezeraní najnovších trendov v odevných obchodoch. Avšak spôsob, akým sa to teraz deje, je dosť nepraktický. Vypočuli sme si príbehy predajcov, ktorí používajú aplikáciu WhatsApp na jednom smartfóne a komunikujú so stovkami zákazníkov. Takisto sme si vypočuli príbehy ľudí, ktorí si nie sú istí, či firma, s ktorou cez službu WhatsApp komunikujú, je skutočná. V najbližších mesiacoch budeme testovať nové funkcie, ktoré si kladú za cieľ vyriešiť niektoré z týchto problémov a uľahčiť komunikáciu ľudí s firmami, s ktorými chcú byť v kontakte cez aplikáciu WhatsApp. Náš prístup je jednoduchý - chceme uplatniť to, čo sme sa naučili, keď sme pomáhali pri vzájomnom prepájaní ľudí, na pomoc pri prepájaní ľudí s firmami, ktoré sú pre nich dôležité.

Uvedomujeme si, že firmy môžu mať veľa rôznych potrieb. Chcú sa napríklad oficiálne prezentovať - cez overený profil, prostredníctvom ktorého ich ľudia môžu identifikovať a rozpoznať od inej osoby. A takisto chcú jednoduchší spôsob distribúcie odpovedí na prijaté správy. Prostredníctvom bezplatnej aplikácie WhatsApp Business vytvárame a testujeme nové nástroje pre malé firmy. Pre väčšie spoločnosti s globálnou pôsobnosťou a zákazníkmi po celom svete, ako sú letecké spoločnosti, stránky elektronického obchodu a banky, testujeme a vyvíjame komplexné podnikové riešenia. Tieto firmy budú môcť využiť naše riešenia na poskytovanie užitočných oznámení pre svojich zákazníkov - časy odletov, potvrdenia o doručení a ďalšie informácie.

Či už niekto komunikuje s firmou z vedľajšieho domu alebo s firmou z opačného konca sveta, ľudia očakávajú, že služba WhatsApp bude rýchla, spoľahlivá a bezpečná. Počas testovacej fázy budeme pozorne počúvať spätnú väzbu a informovať verejnosť o širšej dostupnosti týchto nástrojov. Je dôležité, aby sme tieto nové nástroje pre firmy a pre našich používateľov zaviedli premyslene a správne. Ďalšie informácie nájdete v tomto článku Najčastejších otázok.

Len minulý rok sme zverejnili príspevok o tom, že jedna miliarda ľudí na celom svete používa WhatsApp každý mesiac. Dnes s nadšením a hrdosťou oznamujeme, že jedna miliarda ľudí na celom svete používa WhatsApp denne na komunikáciu so svojou rodinou a priateľmi.

Či už ide o zasielanie fotiek a videí, spojenie cez videohovory alebo priebežné informovanie priateľov počas celého dňa prostredníctvom aktualizácií statusu, komunikácia cez WhatsApp nikdy nebola jednoduchšia a osobnejšia. Ceníme si, že toľko ľudí využíva tieto nové funkcie svojím vlastným spôsobom na prepojenie s prateľmi.

Pri oslave tohto míľnika sa zaväzujeme viac než kedykoľvek predtým prinášať vám viac užitočných funkcií, a zároveň naďalej poskytovať spoľahlivosť, jednoduchosť a bezpečnosť, ktorú očakávate v službe WhatsApp. Ďakujeme za vašu stálu podporu.

 

Bolo to práve pred ôsmimi rokmi vo februári 2009, kedy sme začali písať prvé riadky kódu, z ktorého sa nakoniec stala aplikácia WhatsApp. Pôvodnou myšlienkou projektu bolo vytvoriť aplikáciu, ktorá umožňuje dať vašim priateľom a ďalším kontaktom vedieť, čo práve robíte. To bolo mesiace predtým, než sme pridali posielanie správ. Prvá verzia našej aplikácie vyzerala takto:

Dokonca aj potom, ako sme pridali v lete roku 2009 posielanie správ, zachovali sme v aplikácii WhatsApp funkciu základného textového statusu. Každý rok, keď sme s Brianom plánovali budúce projekty, vždy sme hovorili o zlepšení a rozvoji pôvodnej funkcie statusu, ktorá umožňovala zverejňovať len text.

A teraz s potešením oznamujeme, že zhodou okolností v deň 8. narodenín aplikácie WhatsApp dňa 24. februára od základu meníme funkciu statusu. Od dnešného dňa sprístupníme nový status, ktorý vám umožní zdieľať s priateľmi a kontaktmi obrázky a videá v aplikácii WhatsApp, a to jednoducho a bezpečne. Áno, dokonca aj vaše aktualizácie statusu sú šifrované počas celého spojenia.

Presne ako pred ôsmimi rokmi, keď sme spustili WhatsApp, táto nová a vylepšená funkcia statusu vám umožní zostať v kontakte so svojimi priateľmi, ktorí používajú WhatsApp. Teraz ich môžete ľahko informovať zábavným a jednoduchým spôsobom. My všetci vo WhatsApp dúfame, že sa vám nový status bude páčiť!

Jan Koum

Naším cieľom pre službu WhatsApp bolo vždy pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí zostať v kontakte s priateľmi, rodinou a s tými, na ktorých im záleží. To znamená vytvárať službu, ktorá je jednoduchá, ľahko ovládateľná a prístupná bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Začali sme so správami a skupinovými chatmi. Potom sme pridali hlasové volania. A spravili sme to takým spôsobom, aby všetko fungovalo na tisícoch kombinácií zariadení a platforiem po celom svete.

Dnes s radosťou oznamujeme ďalší krok v našom úsilí spájať ľudí - WhatsApp videohovory. V nasledujúcich dňoch bude môcť viac než miliarda používateľov aplikácie WhatsApp uskutočniť videohovory na zariadeniach Android, iPhone alebo Windows Phone.

Túto funkciu predstavujeme, pretože vieme, že hlas a text niekedy jednoducho nestačia. Nič nenahradí možnosť vidieť prvé kroky vášho vnúčaťa, či tvár vašej dcéry, ktorá odišla študovať do zahraničia. Chceme tieto možnosti komunikácie sprístupniť pre všetkých, nie len pre tých, ktorí si môžu dovoliť najdrahšie nové telefóny alebo žijú v krajinách s najlepším mobilným pokrytím.

V priebehu rokov sme dostali mnoho žiadostí od našich používateľov, ktorí chceli videohovory. Sme radi, že konečne môžeme túto funkciu ponúknuť na celom svete. Ďakujeme, že používate WhatsApp a sľubujeme, že budeme naďalej každý deň pracovať na zlepšení tejto služby.

Dnes prinášame nové spôsoby ozvláštnenia a vylepšenia fotografií a videí, ktoré zdieľate so svojou rodinou a priateľmi po celom svete. S novými funkciami fotoaparátu WhatsApp môžete teraz na fotky a videá písať alebo kresliť a takisto sa môžete vyjadriť použitím emotikonov.

Keď zaznamenáte na svojom telefóne novú fotku alebo video alebo sa rozhodnete zdieľať fotku alebo video z telefónu, automaticky sa vám zobrazia nové nástroje na úpravu. Či už nakreslíte veľké červené srdce alebo pridáte svoje obľúbené emoji, aby ste ukázali, ako veľmi vám niekto chýba - obrázok dokáže niekedy povedať naozaj viac než tisíc slov. Skúste pridať aj text a zmeniť farbu písma či štýl.

Fotoaparát aplikácie WhatsApp teraz podporuje čelný blesk, takže si môžete spraviť dokonalú selfie fotku. Blesk rozjasní vašu obrazovku a zlepší kvalitu vašej fotky pri slabom osvetlení a v noci. Tiež sme pridali pohodlné približovanie a vzďaľovanie pri nahrávaní videa. Stačí posunúť prst nahor a nadol a zväčšovať a zmenšovať obraz. Ak chcete rýchlo prepínať medzi predným a zadným fotoaparátom, dva razy poklepte na obrazovke.

Tieto nové funkcie fotoaparátu sprístupníme dnešným dňom na telefónoch Android a čoskoro aj na iPhonoch. Dúfame, že nové funkcie na zdieľanie fotiek a videí sa vám zapáčia.

Dnes po štyroch rokoch meníme Podmienky používania a Zásady ochrany osobných údajov aplikácie WhatsApp. Deje sa tak v rámci našich plánov na testovanie možností komunikácie ľudí s firmami v nasledujúcich mesiacoch. Aktualizované dokumenty takisto odrážajú skutočnosť, že sme sa pripojili k spoločnosti Facebook, a že sme v poslednej dobe zaviedli veľa nových funkcií, ako šifrovanie celého spojenia, WhatsApp volania a komunikačné nástroje ako je WhatsApp pre web a pre desktop. Plné znenie dokumentov si môžete prečítať tu. Všetkých používateľov s najnovšími podporovanými verziami našej aplikácie informujeme o týchto zmenách. Aplikácia vás vyzve, aby ste zvolili Súhlasím, ak chcete naďalej používať WhatsApp.

Ľudia používajú našu aplikáciu na každodenný kontakt s priateľmi a blízkymi, na ktorých im záleží. A na tom sa nič nemení. Ale ako sme oznámili na začiatku tohto roka, chceme preskúmať spôsoby, ako by ste mohli komunikovať s firmami, na ktorých vám záleží, avšak naďalej v používateľskom prostredí bez bannerových reklám tretích strán a spamu. Či už je to správa z banky o možnej podvodnej transakcii alebo oznámenie o meškaní letu, mnohí z nás tieto informácie získavajú inými spôsobmi, vrátane textových správ a telefonátov. My chceme v niekoľkých najbližších mesiacoch testovať tieto funkcie. Aby sme to však mohli spraviť, je potrebné aktualizovať naše Podmienky používania a Zásady ochrany osobných údajov.

Tieto dokumenty aktualizujeme aj preto, aby bolo jasné, že sme zaviedli šifrovanie počas celého spojenia. Keď vy i ľudia, s ktorými si posielate správy, používajú najnovšiu verziu aplikácie WhatsApp, vaše správy sú v predvolenom nastavení zašifrované. To znamená, že ste jediní ľudia, ktorí ich môžu čítať. Dokonca aj keď v najbližších mesiacoch dôjde k užšej koordinácii s Facebookom, vaše šifrované správy zostávajú vašimi súkromnými správami ​​a nikto iný ich nemôže čítať. Ani WhatsApp, ani Facebook, ani nikto iný. Nebudeme zverejňovať alebo zdieľať vaše WhatsApp číslo s inými, vrátane Facebooku. A ani naďalej nebudeme predávať, zdieľať alebo poskytovať vaše telefónne číslo inzerentom.

Bližšia koordinácia s Facebookom nám však umožní robiť veci, ako zbierať základné údaje o tom, ako často ľudia používajú naše služby, či lepšie bojovať proti spamu v službe WhatsApp. A ak máte účet v systémoch Facebooku, po ich prepojení s vaším telefónnym číslom vám Facebook môže ponúknuť lepšie návrhy priateľstiev a zobrazovať vám relevantnejšie reklamy. Môže vám napríklad zobraziť reklamu od spoločnosti, s ktorou ste už spolupracovali, namiesto takej, o ktorej ste nikdy nepočuli. Tu sa môžete dozvedieť viac, vrátane toho, ako kontrolovať používanie svojich údajov.

Naša viera v hodnotu súkromia pri komunikácii je neotrasiteľná a my naďalej zostaneme odhodlaní poskytovať čo najrýchlejšie, najjednoduchšie a najspoľahlivejšie prostredie v aplikácii WhatsApp. Ako vždy, ďakujeme, že používate WhatsApp, a tešíme sa na vaše názory.

Už dlhšie než rok ľudia používajú WhatsApp volania na rozhovory s priateľmi a rodinou po celom svete. Je to skvelý spôsob, ako zostať v kontakte, a to najmä keď sa spájame s ľuďmi v iných krajinách, alebo jednoducho keď správy samé o sebe nestačia. Dnes sa cez WhatsApp uskutočňuje viac než 100 miliónov hovorov denne - to je viac ako 1100 hovorov každú sekundu! Vnímame s pokorou skutočnosť, že toľko ľudí začalo využívať túto funkciu a sme odhodlaní ju v ďalších mesiacoch naďalej vylepšovať.

Dnes predstavujeme desktopovú verziu našej aplikácie, ktorá vám umožní zostať v kontakte kedykoľvek a kdekoľvek, či už na telefóne alebo na počítači v práci alebo doma. Naša počítačová aplikácia je podobne ako WhatsApp Web jednoducho rozšírením vášho telefónu: aplikácia preberá konverzácie a správy z vášho mobilného zariadenia.

Nová desktopová aplikácia je synchronizovaná s aplikáciou WhatsApp na vašom mobilnom zariadení a je k dispozícii pre Windows verzie 8 a novšej a Mac OS verzie 10.9+. Keďže aplikácia pracuje natívne na vašom počítači, budete mať podporu pre systémové oznámenia na ploche, lepšie klávesové skratky a ďalšie funkcie.

Ak si chcete stiahnuť aplikáciu, otvorte vo svojom počítačovom prehliadači odkaz https://www.whatsapp.com/download. Potom otvorte a za pomoci aplikácie WhatsApp na telefóne naskenujte QR kód (hľadajte WhatsApp Web v ponuke Nastavenia).

Nová desktopová aplikácia vám podobne ako WhatsApp Web umožní posielať si správy s priateľmi a s rodinou, zatiaľ čo váš telefón si ponecháte vo vrecku.

Pre WhatsApp bolo vždy dôležité čo najlepšie zabezpečiť vaše dáta a komunikáciu. A preto dnes hrdo oznamujeme, že sme dokončili technologický vývoj, ktorý robí z aplikácie WhatsApp lídra v ochrane vašej súkromnej komunikácie: plné šifrovanie počas celého spojenia. Pokiaľ vaše kontakty a vy budete používať najnovšiu verziu aplikácie, každý váš hovor a každá odoslaná správa, fotka, video, súbor či hlasová správa budú odteraz predvoľbou zabezpečené šifrovaním počas celého spojenia, a to aj v skupinových chatoch.

Vysvetlenie je jednoduché: keď pošlete správu, čítať ju môže jedine osoba alebo skupina, ktorej správu posielate. Nikto iný nemôže zhliadnuť obsah správy. Žiadni kybernetickí zločinci, žiadni hackeri, žiadne represívne režimy. Dokonca ani my. Šifrovanie počas celého spojenia pomáha udržať komunikáciu cez WhatsApp v súkromí – takmer ako pri osobnom rozhovore.

Ak máte záujem dozvedieť sa detaily o tom, ako funguje šifrovanie počas celého spojenia, tu sa môžete dočítať viac. Ale najdôležitejšie je vedieť, že správy zašifrované počas celého spojenia môžu čítať iba vami určení príjemcovia. A ak používate najnovšiu verziu aplikácie WhatsApp, pre šifrovanie vašich správ nemusíte spraviť vôbec nič: šifrovanie počas celého spojenia je predvolené a nepretržite zapnuté.

Žijeme vo svete, v ktorom je digitalizovaných viac našich dát ako kedykoľvek predtým. Každý deň sledujeme príbehy o citlivých záznamoch, ktoré boli ukradnuté alebo neoprávnene použité. A ak sa nebude nič riešiť, v budúcich rokoch bude rizikám útokov vystavených ešte viac informácií a komunikácií ľudí. Šifrovanie celého prenosu nás našťastie chráni pre touto zraniteľnosťou.

Šifrovanie je jedným z najdôležitejších nástrojov vlád, firiem a jednotlivcov na podporu ochrany a bezpečnosti v digitálnom veku. V týchto dňoch tu máme veľa diskusií o šifrovaní služieb a práci polície a bezpečnostných zložiek. Aj keď uznávame dôležitosť práce bezpečnostných zložiek pri zaisťovaní bezpečnosti ľudí, snahy o oslabenie šifrovania nesú v sebe riziko vystavenia osobných informácií a ich následného zneužitia kybernetickými zločincami, hackermi a nebezpečnými štátmi.

Aj keď je WhatsApp len jednou z mála komunikačných platforiem s predvoleným zabudovaním šifrovania celého spojenia pre všetky vaše úkony, očakávame, že v konečnom dôsledku reprezentuje budúcnosť osobnej komunikácie.

Snaha ochrániť osobnú komunikáciu ľudí je jedným zo základných presvedčení, ktoré tu, vo WhatsApp, máme. A pre mňa je veľmi osobné. Vyrastal som počas komunistického režimu v ZSSR a skutočnosť, že tam ľudia nemohli slobodne hovoriť, je jedným z dôvodov, prečo sa moja rodina presťahovala do Spojených štátov.

Dnes po celom svete vyše miliarda ľudí využíva aplikáciu WhatsApp na udržanie kontaktu s priateľmi a rodinami. A odteraz môže každý jeden z nich slobodne a bezpečne hovoriť prostredníctvom WhatsApp.

Jan a Brian

Začiatkom tohto týždňa uplynulo presne sedem rokov od začiatku služby WhatsApp. Bola to úžasná cesta a v nadchádzajúcich mesiacoch v nej budeme pokračovať s ešte väčším dôrazom na bezpečnostné funkcie a nové spôsoby udržania kontaktu s ľuďmi, na ktorých vám záleží.

Výročia sú však aj príležitosťou na pohľad späť. Keď sme spustili WhatsApp v roku 2009, používanie mobilných telefónov vyzeralo úplne inak ako dnes. App Store spoločnosti Apple mal len niekoľko mesiacov a viac než 70 percent predaných smartfónov malo operačné systémy firiem BlackBerry a Nokia. Menej než 25 percent mobilných zariadení malo mobilné operačné systémy spoločností Google, Apple a Microsoft, pričom ich podiel na dnešnom trhu je 99,5 percent.

S výhľadom na našich ďalších sedem rokov by sme sa chceli sústrediť na mobilné systémy, ktoré využíva drvivá väčšina ľudí. Preto do konca roka 2016 ukončíme podporu služby WhatsApp Messenger na nasledujúcich mobilných systémoch:

 • BlackBerry OS a BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60
 • Android verzie 2.1 a 2.2
 • Windows Phone 7
 • iPhone 3GS s iOS verzie 6

Tieto mobilné telefóny boli dôležitou súčasťou nášho príbehu, ale neponúkajú potenciál potrebný pre budúce rozšírenie funkcií aplikácie WhatsApp.

Toto vôbec nebolo ľahké rozhodnutie, ale bolo správne, pretože nám umožní ponúknuť ľuďom lepšie spôsoby komunikácie s priateľmi, rodinou a blízkymi prostredníctvom WhatsApp. Ak používate niektoré zo spomenutých zariadení, odporúčame vám pred koncom roka 2016 upgrade na novší Android, iPhone, alebo Windows Phone, aby ste mohli naďalej používať službu WhatsApp.

AKTUALIZÁCIA: Aplikáciu WhatsApp nebude možné používať na nasledujúcich operačných systémoch:

 • Nokia Symbian S60 po 30. júni 2017
 • BlackBerry OS a BlackBerry 10 po 31. decembri 2017
 • Windows Phone verzie 8.0 a staršej po 31. decembri 2017
 • Nokia S40 po 31. decembri 2018
 • Android verzie 2.3.7 a nižšej po 1. februári 2020

Upozornenie: Pretože pre tieto platformy už nebudeme produkt aktívne vyvíjať, niektoré funkcie môžu prestať fungovať kedykoľvek.