WhatsApp Blog

Pre WhatsApp bolo vždy dôležité čo najlepšie zabezpečiť vaše dáta a komunikáciu. A preto dnes hrdo oznamujeme, že sme dokončili technologický vývoj, ktorý robí z aplikácie WhatsApp lídra v ochrane vašej súkromnej komunikácie: plné šifrovanie počas celého spojenia. Pokiaľ vaše kontakty a vy budete používať najnovšiu verziu aplikácie, každý váš hovor a každá odoslaná správa, fotka, video, súbor či hlasová správa budú odteraz predvoľbou zabezpečené šifrovaním počas celého spojenia, a to aj v skupinových chatoch.

Vysvetlenie je jednoduché: keď pošlete správu, čítať ju môže jedine osoba alebo skupina, ktorej správu posielate. Nikto iný nemôže zhliadnuť obsah správy. Žiadni kybernetickí zločinci, žiadni hackeri, žiadne represívne režimy. Dokonca ani my. Šifrovanie počas celého spojenia pomáha udržať komunikáciu cez WhatsApp v súkromí – takmer ako pri osobnom rozhovore.

Ak máte záujem dozvedieť sa detaily o tom, ako funguje šifrovanie počas celého spojenia, tu sa môžete dočítať viac. Ale najdôležitejšie je vedieť, že správy zašifrované počas celého spojenia môžu čítať iba vami určení príjemcovia. A ak používate najnovšiu verziu aplikácie WhatsApp, pre šifrovanie vašich správ nemusíte spraviť vôbec nič: šifrovanie počas celého spojenia je predvolené a nepretržite zapnuté.

Žijeme vo svete, v ktorom je digitalizovaných viac našich dát ako kedykoľvek predtým. Každý deň sledujeme príbehy o citlivých záznamoch, ktoré boli ukradnuté alebo neoprávnene použité. A ak sa nebude nič riešiť, v budúcich rokoch bude rizikám útokov vystavených ešte viac informácií a komunikácií ľudí. Šifrovanie celého prenosu nás našťastie chráni pre touto zraniteľnosťou.

Šifrovanie je jedným z najdôležitejších nástrojov vlád, firiem a jednotlivcov na podporu ochrany a bezpečnosti v digitálnom veku. V týchto dňoch tu máme veľa diskusií o šifrovaní služieb a práci polície a bezpečnostných zložiek. Aj keď uznávame dôležitosť práce bezpečnostných zložiek pri zaisťovaní bezpečnosti ľudí, snahy o oslabenie šifrovania nesú v sebe riziko vystavenia osobných informácií a ich následného zneužitia kybernetickými zločincami, hackermi a nebezpečnými štátmi.

Aj keď je WhatsApp len jednou z mála komunikačných platforiem s predvoleným zabudovaním šifrovania celého spojenia pre všetky vaše úkony, očakávame, že v konečnom dôsledku reprezentuje budúcnosť osobnej komunikácie.

Snaha ochrániť osobnú komunikáciu ľudí je jedným zo základných presvedčení, ktoré tu, vo WhatsApp, máme. A pre mňa je veľmi osobné. Vyrastal som počas komunistického režimu v ZSSR a skutočnosť, že tam ľudia nemohli slobodne hovoriť, je jedným z dôvodov, prečo sa moja rodina presťahovala do Spojených štátov.

Dnes po celom svete vyše miliarda ľudí využíva aplikáciu WhatsApp na udržanie kontaktu s priateľmi a rodinami. A odteraz môže každý jeden z nich slobodne a bezpečne hovoriť prostredníctvom WhatsApp.

Jan a Brian